Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Rokovanie o novej slovenskej vláde smeruje do slepej uličky
Zdielať na

Rokovanie o novej slovenskej vláde smeruje do slepej uličky

BRATISLAVA / Rokovania o vytvorení novej slovenskej vlády smerujú do slepej uličky. Nacionalistická Slovenská národná strana, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri vzniku nového kabinetu, odmietla vstup do širokej pravicovej koalície. Vyplýva to zo sobotňajšieho vyjadrenia šéfa SNS Andreja Danka po sneme jeho strany.

Danko súčasne uprednostnil spoluprácu SNS s ľavicovým Smerom premiéra Roberta Fica. SNS a Smer-SD ale nemajú potrebnú väčšinu a ostatné strany zase odmietli rokovať s Ficovou stranou o zostavení vlády.

"Pokiaľ nebude úspešné prvé kolo rokovaní, Slovenská národná strana bude kontaktovať prezidentskú kanceláriu a bude ju informovať, že radšej uprednostní vládu odborníkov," povedal Danko.

Žiadne hybridy

V reakcii na prípadnú širokú koalíciu strán pravého stredu s účasťou SNS povedal, že "vytváranie hybridov by bolo stratou času".

Dodal, že líder pravice, predseda liberálnej strany Sloboda a solidarita Richard Sulík, ktorý začal vlastné neoficiálne rokovania o vzniku širokej pravicovej koalície, nedokáže zaručiť vznik stabilnej vlády.

"Sulík nie je celou pravicou. Je tam množstvo hybridných zoskupení, ktorých správanie nedokáže predpovedať ani jasnovidec. Ja takéto hazardy odmietam, pretože to by bolo nezodpovedné," uviedol.

Danko dal opäť najavo, že mu vadí zoskupenie pravého stredu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností a hnutie podnikateľa Borisa Kollára Sme rodina, ktoré by bolo súčasťou prípadnej širokej koalície. Tieto zoskupenia podľa neho nemajú širšiu členskú základňu.

Podľa šéfa SNS sa do parlamentu dostali "projekty rebelstva, zúfalstva, nekoncepčnosti či strany, ktoré nemajú program". "Nemôžeme žiť v systéme, že si úzky počet ľudí založí stranu, zaplatí pár bilboardov, dostane sa do národnej rady a vyhlási, že nechce niesť zodpovednosť za štát, za riadenie," povedal Danko. Reagoval tak na vyhlásenia Kollára, že jeho hnutie síce nechce obsadiť posty vo vláde, ale bude podporovať prípadnú pravicovú koalíciu.

Pätica strán a hnutí pravého stredu pod vedením SaS nemá v parlamente bez podpory SNS potrebnú väčšinu.

SNS by naopak uprednostnila spoluprácu ľavicového Smeru-SD s pravicovými strana. "Nachádzam v Smere prvky sebareflexie. Javí sa mi, že môžu pravicovú politiku presadiť aj v tejto kombinácii," povedal Danko, ktorého sobotňajší snem SNS potvrdil vo funkcii predsedu strany.

Fico premiérom

Podľa podpredsedu strany Smer-SD Roberta Kaliňáka je jediným kandidátom na predsedu vlády predseda ich strany Robert Fico. Zároveň je to Fico, kto má na vytvorenie vlády mandát, zdôraznil Kaliňák s tým, že nerieši, či si Fico mandát ponechá až do piatku.

Pri odpovedi na otázku, či s Radoslavom Procházkom rokoval po voľbách o zostavení vlády, zdôraznil, že on žiadny mandát na rokovania o vytvorení vlády nemá.

"Ako minister vnútra som sa stretával so všetkými zástupcami politických strán, sme normálni ľudia, normálne sa stretneme, to si teraz nemáme ani podať ruky?" okomentoval Kaliňák stretnutie s lídrom Siete.

Výhoda v strane Smer

Podpredseda SNS Jaroslav Paška zopakoval stanovisko strany, že budú rokovať len s tým, kto má poverenie od prezidenta Andreja Kisku. Na druhej strane priznal, že ich cieľom je usilovať sa o vytvorenie stabilnej vlády, pričom vidia istú výhodu v strane Smer-SD, ktorá ponúka podľa národniarov stabilnejší poslanecký klub. Isté riziká vidia na pravej strane, keďže je tam zastúpených viac strán, pričom niektoré sa do parlamentu dostali na kandidátkach iných strán.

Paška priznal, že ak by Smer v prvom kole vládu nezostavil, v druhom kole by museli hľadať prieniky v programoch s väčším počtom strán. SNS by si podľa jeho vlastných slov chcela vyriešiť otázky školstva či jednej zdravotnej poisťovne. Zároveň Paška vyzval na to, aby sa nezabúdalo na predvolebné témy ako školstvo a zdravotníctvo. Vyslovil predstavu, že vláda nemusí vzniknúť "hneď zajtra", keďže je Slovensko parlamentná demokracia.

Strany by sa teda mali orientovať na to, aby fungoval parlament, kde sa možno dopracujú k ďalšej spolupráci aj so subjektmi, ktoré majú teraz k sebe výhrady.

Podpredsedníčky strany SaS Jana Kiššová sa zatiaľ k podobným úvahám vyjadrovať nechcela, tvrdí, že liberáli urobia všetko preto, aby slušná pravicová vláda vznikla.

"Špekulácie o tom, ako by to teoreticky mohlo fungovať si nechajme na neskôr, až keď sa to nepodarí," povedala. "Pri zostavovaní vlády je dôležité pozerať sa na programové prieniky, ale aj na to, či chceme alebo nechceme zastaviť obrovskú korupciu, ktorá tu je," priblížila ďalej.

Nie úradníckej vláde

Úvahami o úradníckej vláde nie je nadšený Kaliňák. "Voliči rozdali karty a sme povinní ich rešpektovať. Musíme brať zodpovednosť vážnejšie ako kedykoľvek predtým," povedal s tým, že keď opadnú povolebné emócie, všetci sa budú musieť začať riadiť rozumom.

Podľa Pašku sa dá problém korupcie riešiť aj v parlamente bez vlády. Strana SNS je podľa neho pripravená aj na predčasné voľby, aj keď na druhej strany by to bolo zlyhaním politických strán.

"Znamenalo by to ďalšie výdavky a je otázne, či by predčasné voľby priniesli zásadné zmeny," dodal. Ako by fungovala koalícia so stranou Sme rodina Borisa Kollára sa zatiaľ nezaoberajú, tvrdí Paška.

Podpredseda SNS, podobne ako Kiššová, dodal, že o chúlostivých témach treba hovoriť na rokovaniach, a nie posielať si odkazy cez médiá. Pokiaľ ide o údajné kupovanie poslancov, Kaliňák aj Kiššová sa zhodli, že ak niektorí poslanci takúto ponuku dostali, majú ísť na políciu a podať trestné oznámenie.

Predčasné voľby

Politológovia už po zverejnení výsledkov parlamentných volieb na Slovensku, ktoré sa konali pred týždňom, hovorili o volebnom pate a zmieňovali možnosť vypísania predčasných volieb. Do parlamentu sa dostalo až osem strán a hnutí vrátane krajne pravicovej strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko, s ktorou ostatné strany vylúčili povolebnú spoluprácu. Voľby síce vyhral Smer-SD, výrazne ale stratil. Strana premiéra Roberta Fica prišla o pohodlnú väčšinu v parlamente, ktorá jej v roku 2012 umožnila zostaviť jednofarebný kabinet.

Andrej Danko sa vyjadril, pozrite si reportáž: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy