Spojenie SNS so Smerom a Mostom-Híd dokážu voliči pochopiť, myslí si Danko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Volič Slovenskej národnej strany dokáže pochopiť prípadné spojenie so stranami Smer-SD a Most-Híd. Myslí si to šéf SNS Andrej Danko.
"Môj volič nepochopí spájanie so stranou, ktorá patrí do minulého storočia a hovorí o xenofóbii a rasizme. Môj volič menej pochopí spájanie so stranami, ktoré vznikli zo dňa na deň a nemajú štruktúry. Môj volič ťažko pochopí politickú stranu, kde by sme sa bavili o LGBTI a ďalších veciach. Potom možno prichádza problém sociálnych a socialistických vzťahov a vzťahov k maďarským stranám. Problém spolupráce so Smerom a Most-Híd je na úrovni najmenej rozporuplnej," analyzoval Danko prípadnú spoluprácu so stranami Smer-SD a Most Híd.
Maďarsko-slovenský problém
Šéf národniarov Danko hovorí, že síce zatiaľ nemal možnosť s predsedom strany Most-Híd Bélom Bugárom debatovať, ale aj tak bol by zrejme adeptom na debatu pri druhom kole zostavovania vlády, ak by sa ich SNS zúčastnila.
"Dnes ten maďarsko-slovenský problém pri deštrukcii, fašizácii, pri nečinnosti štátu a iných veciach je problém, ktorý asi Slovákov najmenej trápi. Slovákov aj Maďarov trápi najviac chudoba a nad tým sa treba zamyslieť," hovorí Danko.
Predseda SNS ale prízvukuje, že sú ešte veci, ktoré si SNS musí s Mostom-Híd vyjasniť a ide konkrétne o veci z hľadiska ochrany Slovákov na južných územiach. O vzťahu s Bugárom zatiaľ Danko veľmi nehovorí, priznáva, že zatiaľ nemali veľa príležitostí sa porozprávať.
"Je to ale politik, ktorý je na politickej scéne dlho, má svoje postoje a názory, no nie je to typ, ktorý by nevedel nájsť kompromis," domnieva sa Danko.
Úradnícka vláda
Danko opätovne pripomenul, že ak sa nepodarí zostaviť vládu v prvom kole Robertovi Ficovi, ktorý dostal poverenie od prezidenta, trval by na zostavení úradníckej vlády.
"Mám mandát na preskočenie kola z hľadiska zostavenia vlády, lebo je to strata času... Išli by sme rovno do prezidentskej kancelárie a žiadali by sme vládu odborníkov," hovorí Danko o prípadných ďalších krokoch, ak by sa Ficovi vládu do piatku zostaviť nepodarilo.
Podľa Danka totiž len strany Smer-SD a SNS dnes vedia garantovať nejakú stabilitu z hľadiska svojich poslaneckých klubov. Šéf národniarov si myslí, že pri úradníckej vláde by sa možno podarilo to ľavo-pravé spektrum názorov skĺbiť do nejakého funkčného celku.
"Možno to ľavopravé spektrum vyskladať aj v tejto prvej časti rokovaní, pretože sa to už dnes zužuje na strany, ktoré majú naozaj funkčné poslanecké kluby," uviedol Danko s tým, že odmieta hrať hru, ktorá sa podsúva národu - teda kto s kým, či ľavica alebo pravica. Podľa Danka by sa nemalo hovoriť o ľavicovej a pravicovej vláde, ten rozdiel sa už dnes stiera.
"Dnes nie je ľavicová a pravicová politika. Je len jedna politika, politika záujmu o voliča, o funkčnosti štátu," tvrdí Danko.
Neustúpi
Ako dodáva, pri rokovaniach so Smerom ale nemieni ustúpiť z požiadaviek ako je odbremenenie živnostenského stavu, dôležitý je tiež podľa neho boj s korupciou a trvať bude aj na zmene zákona o politických stranách.
"Nie sme ešte tak ďaleko v rokovaniach, pretože neviete, kto si sadne za stôl a prijme pozvanie," dodáva Danko s tým, že ide o to, aby spolupracovali štandardné strany, ktoré nájdu kompromis.
Členovia strany SNS na sneme priznali, že si vládu vedia predstaviť v koalícii so Smerom, Mostom-Híd a Sieťou, pozrite si archívnu reportáž: