Šesť poslancov ako rezerva. Nová koalícia má zatiaľ 81 hlasov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nová štvorkoalícia má zatiaľ podporu 81 poslancov zo 150-členného zboru. Parlament začne pracovať na ustanovujúcej schôdzi, ktorú prezident Andrej Kiska zvolal na stredu 23. marca. Tá má presne stanovené pravidlá.
Poslanci zložia na prvej schôdzi sľub. Odmietnutie sľubu alebo sľub s výhradou má za následok stratu poslaneckého mandátu. Zložením sľubu sa poslanci formálne ujmú poslaneckých mandátov.
Rozdelenie postov
Nasledovať bude schvaľovanie volebného poriadku, podľa ktorého sa budú poslanci riadiť pri hlasovaní o obsadení postov v novom parlamente.
Ako prvé orgány zákonodarcovia zriadia mandátový a imunitný výbor a výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Mandátový výbor overí platnosť mandátov zvolených poslancov, potom sa môžu utvoriť poslanecké kluby a plénum si zvolí vedenie.
Národná rada SR na ustanovujúcej schôdzi zvolí svojich overovateľov, predsedu a podpredsedov parlamentu, zriadi svoje výbory, zvolí ich predsedov a členov.
Jeden opozičný podpredseda
Predsedu a štyroch podpredsedov parlamentu volia poslanci v tajných voľbách, na zvolenie treba nadpolovičnú väčšinu hlasov všetkých poslancov. Tajným hlasovaním sa volia aj predsedovia výborov.
Predsedom parlamentu by sa mal stať predseda SNS Andrej Danko, podpredsedami NR SR nominanti strán Smer-SD, Most-Híd (Béla Bugár) a Sieť (Radoslav Procházka). Jeden post podpredsedu parlamentu obsadí opozičný kandidát.
Po ustanovujúcej schôdzi podá do rúk prezidenta demisiu končiaca vláda Roberta Fica, následne by mala hlava štátu vymenovať nový kabinet štvorkoalície Smer-SD, SNS, Most-Híd a Sieť. Nová vláda má potom 30 dní na to, aby predstúpila pred parlament s programovým vyhlásením, ktoré musí získať podporu národnej rady.
V Národnej rade je známy už aj nový zasadací poriadok: