Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Psy v ohrození. Nebezpečný parazit štvornohých miláčikov zabíja
Zdielať na

Psy v ohrození. Nebezpečný parazit štvornohých miláčikov zabíja

BRATISLAVA / Na Slovensku sa objavili prvé prípady úplne nového druhu psej babeziózy. Informáciu televízii JOJ potvrdil Parazitologický ústav Slovenskej akadémie vied v Košiciach.

"Jej hlavným prenášačom je kliešť, ktorý sa u nás nevyskytuje. Zaujímavé je ale to, že bab gipsony je prenášaná aj vzájomným kontaktom psov, hryzením, transplacentálne, transfúziou," vysvetľuje Bronislava Víchová z Parazitologického ústavu SAV v Košiciach.

Dá sa teda predpokladať, že parazit sa na územie Slovenska dostal v krvi psa, ktorý sa nakazil na dovolenke v oblasti, kde sa tento druh kliešťa vyskytuje a pri kontakte s inými psami sa začalo jeho šírenie.

"Prvý potvrdený prípad sa objavil minulý rok na západe Slovenska. Momentálne nevieme, ako je to rozšírené, pretože dosiaľ sa na to psy špeciálne netestovali," hovorí Víchová.

Parazit babézia canis

Narozdiel od bežnej babeziózy, ktorú spôsobuje parazit babézia canis, je tento nový druh oveľa nebezpečnejší, pretože nemá také výrazné klinické príznaky, ako je napríklad vysoká horúčka, nechutenstvo a spenený tmavý moč, ktorý pripomína kolový nápoj.

Ochorenie dlho prebieha úplne bez príznakov a klasická veterinárna liečba nie je účinná.

"Majiteľ ani nemusí zbadať, že sa v moči nachádza krv, pretože to makroskopicky nie je vidieť. Pes postupne chrane, prestane prijímať potravu a umiera na stratu červených krviniek," vysvetlil veterinárny lekár Milan Švihran.

"Klasická liečba Imizolom nezaberá. Používa sa kombinácia antiotík a antimalarík," dodáva veterinár.

Šíri sa krvou

Najnebezpečnejšie na tomto ochorení je práve to, že sa dokáže šíriť krvou. Odborné štúdie zo zahraničia uvádzajú, že aj vyliečený pes zostáíva pre svoje okolie infekčný.

"V mnohých prípadoch zostávajú nositeľmi infekcie celoživotne. To znamená, že sa stávajú zdrojom nákazy," vysvetľuje Víchová.

Ochrana psa

Ak sa teda chystáte v lete na dovolenku do stredomorských oblastí, kde sa infikované kliešte nachádzajú, nezabudnite svojho psa chrániť. Na trhu sú k dispozícii kvalitné obojky, pipety aj tablety, ktoré zabraňujú prisatiu kliešťa a teda aj možnej infekcii.

Ostražitejší by mali byť najmä majitelia rizikových plemien psov. "Predispozície majú teriéry a chrty," uzatvára Víchová.

Psy v ohrození. Nebezpečný parazit štvornohých miláčikov zabíja, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy