Zatiahnuté
Bratislava
Kornel
26.11.2024
Všeobecní lekári na vidieku vymierajú, ordinujú aj osemdesiatnici
Zdielať na

Všeobecní lekári na vidieku vymierajú, ordinujú aj osemdesiatnici

ŽILINA / Na svojom kongrese v Žiline všeobecní lekári z celého Slovenska hovorili o viacerých problémoch, ktoré sa dotýkajú ich práce. Otvorene sa vyjadrili aj k otázke, prečo mladší doktori odmietajú ordinovať v niektorých oblastiach.

V nejednej dedinskej ambulancii sa venujú pacientom doktori, ktorí by mali už dávno oddychovať na dôchodku.

"Dokonca máme ambulancie, kde pracujú všeobecní lekári, ktorí majú nad 80 rokov," hovorí lekárka Eva Berešová zo Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska.

Financie

Dôvodov, prečo mladí lekári nechcú ísť pracovať na vidiek, je viacero. Jedným z nich sú peniaze.

"Je úlohou štátu, ale predovšetkým zdravotných poisťovní, aby im zatraktívnili pôsobenie hlavne na vidieku," vysvetľuje lekárka a prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková. 

"Problém financií je na periférnych ambulanciách veľmi veľký. Odkedy ja pracujem, odvtedy nám sľubujú, že tieto ambulancie budú zvýhodňované kapitáciou," dodáva Berešová. 

Kompenzáciu by mali dostať obce, kde nežije veľa obyvateľov. Preto sa tam mladí lekári nehrnú.

"Majú málo pacientov a tým pádom nie je možnosť, aby si ten lekár zarobil dostatočné množstvo peňazí na obživu a na chod ambulancie," ozrejmuje lekár a člen Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Tomáš Skokňa.

Atestácia

Prekážkou ale nie sú len financie. Absolvent medicíny nemôže hneď po štúdiu viesť sám svoju ordináciu.

"Skončili vysokú školu a vlastne nemajú možnosť samostatne pracovať, de facto nikde. Musia si urobiť atestáciu," dodáva Skokňa.

"Práve preto vítam, že sa zaviedol nový rezidentský program, ktorý by mohol pomôcť riešiť oblasti, kde nám naši všeobecní lekári nechcú pôsobiť," uviedol prezident Andrej Kiska.

"Rezidentský program núka predovšetkým vzdelanie, ktoré si predtým rezident musel platiť sám. Teraz mu ho platí štát," dodáva Palušková. 

Rezidentský program

Zapojiť by sa mali tiež zdravotné poisťovne. Tie by mali vidieckym lekárom preplácať aj niektoré vyšetrenia, ktoré v mestách bežne robia špecialisti.

"Aby si mohli zarobiť na prevádzku svojej ambulancie aj výkonom iných, predtým už u špecialistov vykonávaných úkonov, napríklad EKG alebo predoperačné vyšetrenie," ozrejmuje Palušková. 

Tento program spustili v roku 2013. Traja doktori, ktorí boli doň zapojení, sa už dostávajú do praxe, a to v okolí Košíc.

"Najviac ich očakávame na budúci rok na jeseň, kedy by ich do praxe malo odísť približne 120," uzatvára Palušková.

Lekári hovorili o budúcnosti slovenských medikov, pozrite si reportáž:

Najčítanejšie správy