Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Niekoľko asýrskych kresťanov sa vrátilo zo Slovenska do Iraku
Zdielať na

Niekoľko asýrskych kresťanov sa vrátilo zo Slovenska do Iraku

BRATISLAVA / Viacerí asýrski kresťania, ktorí prišli v decembri na Slovensko z Iraku, sa vrátili domov. Zo skupiny 149 kresťanov sa ich domov do Iraku vrátilo podľa informácií TV JOJ dvadsaťjeden. Dôvodom je odlišnosť kultúr a smútok za domovom.

Pri rozhodovaní návratu celých rodín zavážil fakt, že rodiny držia spolu. To znamená, keď sa jeden člen alebo hlava rodiny rozhodne, že sa chce vrátiť, ide späť celá rodina.

"Pri presídlovacích programoch je celkom bežné, že sa niektorí ľudia rozhodnú, že napokon v tej krajine nezostanú a radšej sa vrátia domov, aj keď to znamená, že sa vracajú možno do chudoby, alebo možno aj do nejakého nebezpečenstva," uviedla Zuzana Vatralová z Úradu pre migráciu.

Jediná skupina, ktorú Slovensko prijalo

Skupina 149 asýrskych kresťanov priletela z Iraku na Slovensko 10. decembra 2015. Na Slovensko prišlo 25 kresťanských rodín, medzi ktorými boli dospelí muži, ženy, deti aj starší ľudia. Ide o prvú a jedinú skupinu utečencov, ktorú Slovensko prijalo.

Kresťania, ktorí prišli na Slovensko, pochádzajú z Asýrie. Ide o oblasť Iraku pri meste Mosul, ktoré obsadil takzvaný Islamský štát a kresťanov z neho vyhnal.

"Ide o starších ľudí, ktorí sa nevedia etablovať na Slovensku a nevedia si zvyknúť na slovenské pomery, a keďže ide o starších ľudí, tak zo solidarity k nim išli aj ich rodiny naspäť. Nejde vôbec o to, že by sa im na Slovensku nepáčilo, alebo že by sa im nepozdával prístup slovenských občanov, práveže naopak, ibaže si nevedia zvyknúť na slovenské pomery," uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.

Pozrite si priloženú analýzu:

Do Nitry a okolia

Kresťania po prílete na Slovensko vládnym špeciálom boli ubytovaní v záchytnom tábore v Humennom. V marci boli presťahovaní do Nitry a jej okolia.

Integráciu kresťanov zabezpečuje občianske združenie Pokoj a dobro v spolupráci s cirkvou pod dohľadom migračného úradu ministerstva vnútra. Prijatie kresťanských rodín bolo súčasťou dobrovoľného príspevku Slovenska k riešeniu migračnej krízy.

Návrat kresťanov bol zabezpečený v spolupráci s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM). "Slovenská republika nie je jediná krajina, z ktorej sa po čase azylanti, ktorí si nevedia zvyknúť na miestnu kultúru či mentalitu, vracajú domov, prípadne idú ďalej do inej krajiny,“ zdôrazňuje ministerstvo vnútra s tým, že integrácia do nového prostredia je veľmi náročná, najmä starší ľudia ju nie vždy zvládnu.

"Je to dlhodobý proces a nikdy nie je úspešná u všetkých. Určitá časť rodín ju nezvládne a vráti sa späť do domovskej krajiny napriek hroziacemu nebezpečenstvu. Situácia v ich domovskej krajine sa navyše priebežne mení a vyvíja,“ napísalo ministerstvo vnútra.

Pozrite si priloženú reportáž:

Najčítanejšie správy