Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Násilné odobratie školáka z triedy je podľa Žitňanskej neakceptovateľné
Zdielať na

Násilné odobratie školáka z triedy je podľa Žitňanskej neakceptovateľné

BREHY / O prípad sedemročného Marca, ktorého v piatok na základe rozhodnutia súdu prišiel do školy v obci Brehy (okr. Žarnovica) zobrať vyšší súdny úradník v sprievode sociálnej pracovníčky a chlapcovej matky, sa zaujímal minister sociálnych vecí Ján Richter aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Obaja sa zhodli na tom, že výkon súdneho rozhodnutia, na základe ktorého bol chlapec odobratý zo starostlivosti starej mamy a zverený do starostlivosti matky, bol urobený neadekvátne, neakceptovateľne a neprofesionálne. Oba rezorty chystajú preto zmeny, ktoré by mali zamedziť opakovaniu sa takýchto prípadov.

Postup úradníkov, ktorí sa zúčastnili na výkone súdneho rozhodnutia, sa preveruje. Na prípad upozornila aktivistka a blogerka Monika Kozelová. Obrátila sa na ňu škola s prosbou o pomoc.

Chlapca prišli odobrať priamo na vyučovanie, svedkom boli aj jeho spolužiaci a škola nebola o tom vopred informovaná.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa k prípadu vyjadrila aj na facebooku:

fcb Lucia Žitňanská

Empatia súdneho úradníka

Vyšší súdny úradník, ktorého identitu možno poznať v skutočnosti len podľa nohavíc, topánok a hlasu, sa v roku 2011 uchádzal o funkciu sudcu. V motivačnom liste napísal okrem iného aj toto.

"Výkon rozhodnutia vo veciach výchovy maloletého dieťaťa vyžaduje aj značnú dávku empatie... Získané znalosti, skúsenosti ako aj zmysel pre fair play chcem plne využiť vo funkcii sudcu, pri výkone ktorej chcem platné právo vykladať podľa svojho najlepšieho presvedčenia, nezávisle, nestranne a tak isto rozhodovať," znie v motivačnom liste.

Rovnako chcel prispieť aj ku kladnému vnímaniu justície spoločnosťou. Ministerka spravodlivosti jeho konanie vníma ako neprijateľné.

Toto je motivačný list vyššieho súdneho úradníka z roku 2011, kedy sa uchádzal o post sudcu:

TV JOJ

Prípadom sa zaoberá generálna prokuratúra

Prípadom sa zaoberá aj prokuratúra. Hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová informovala, že prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek vydal pokyn krajskému prokurátorovi v Banskej Bystrici "okamžite preskúmať túto vec na trestnom aj na netrestnom úseku a prijať prípadné opatrenia.“

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská avizuje zmenu vykonávacej vyhlášky a pravidiel výkonu súdneho rozhodnutia. Bez ohľadu na prípad malého Marca sa totiž na ministerstve venujú tejto téme a na základe poznatkov a skúseností z praxe pripravujú zmenu pravidiel.

Ministerka uviedla, že je za špecializáciu ľudí, ktorí sa venujú tejto agende a za zmenu ich prípravy, o čom chce diskutovať aj s predstaviteľmi Justičnej akadémie. "Musíme veľmi vážne preventívne zareagovať a intenzívne pracovať s ľuďmi, ktorí robia výkon súdneho rozhodnutia,“ zdôraznila. V prípade výkonu súdneho rozhodnutia pri Marcovi došlo podľa Žitňanskej k viacerým zlyhaniam.

"Každý, kto robí takýto výkon rozhodnutia, musí zároveň vnímať aj citlivosť prípadu a zabezpečiť výkon tak, aby bolo dieťa čo najmenej traumatizované," zdôraznila.

Téme sa venoval Dárius Haraksin, video nie je vhodné pre deti a maloletých divákov:

Metodický postup

Minister Richter chce konkretizovať metodický postup, ako majú postupovať sociálne pracovníčky pri výkone takýchto súdnych rozhodnutí. Podľa neho sociálni pracovníci by mali mať právo vstúpiť do výkonu súdneho rozhodnutia a zamedziť mu. Zdôraznil, že musia mať ambíciu, aby výkon súdneho rozhodnutia bol čo najprofesionálnejší a v záujme dieťaťa.

V prípade Marca sociálna úradníčka zákon podľa ministra neporušila, ale mala vstúpiť do procesu a trvať na tom, aby akt bol uskutočnený tak, aby dieťa nemalo traumu, aj keď do istej miery je to vždy trauma. Nehovoriac o tom, že istej traume boli v tomto prípade vystavané aj ďalšie deti, ktoré boli v triede, upozornil minister.

Richterovi je celý prípad ľudsky "veľmi, veľmi ľúto“. Celý výkon súdneho rozhodnutia bol urobený neprofesionálne, laicky povedané "na hulváta" a nesmie sa to viac opakovať, vyhlásil. Z ľudského hľadiska je prekvapený, že pri tom bola matka a pripustila to.

Rokovanie výboru

Opozičné poslankyne Erika Jurinová (OĽaNO-Nova), Natália Blahová (SaS) a Martina Šimkovičová (Sme rodina) chcú zvolať rokovanie parlamentného výboru pre ľudské práva, na ktorom chcú zistiť, či sedemročný Marco bol odobratý starej matke nezákonným spôsobom.

Jurinová je predsedníčkou výboru. Jeho rokovanie musí zvolať do siedmich dní, ak o to požiada tretina jeho členov.

Blahová: gestapácky postup

Poslankyňa SaS Natália Blahová označila postup úradov za gestapácky. "Videli sme, ako štátne úrady pristupujú k deťom. Kde bolo právo dieťaťa byť vypočuté? Úrady sa majú dieťaťa pýtať na jeho názory. Dieťa môže rozhodnúť o svojom živote. Marco vypočutý nebol,“ zdôraznila.

Takto však podľa nej prebieha väčšina výkonov súdnych rozhodnutí. "Títo úradníci sú na mieste činu ombudsmanom dieťaťa. Na videu nie je vidno, že kolízna opatrovníčka vystúpila na obranu dieťaťa. Bol porušený zákon a postup, ale aj ľudské práva a práva dieťaťa,“ povedala.

Blahová požiada verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú na preskúmanie výkonu rozhodnutia. "Podávam podnet na ministerstvo práce, aby prešetrilo konanie kolíznej opatrovníčky a rezort spravodlivosti vyššieho súdneho úradníka. Poškodené nebolo jediné dieťa, ale ďalších dvanásť detí, ktoré konaním utrpeli traumu,“ dodala.

Kiska: nikdy sa to nesmie opakovať

Spôsob, akým úradníci odviedli malého Marca zo školy, sa nesmie nikdy opakovať a musí byť vyvodená konkrétna zodpovednosť. Uviedol to prezident Andrej Kiska na svojom facebookovom profile.

Podľa prezidenta je neprípustné, aby štát neprihliadal v prvom rade na práva a ochranu detí. "Nerozumiem tomu, ako môže v takejto vyspelej spoločnosti ako naša, v takejto krajine prísť k takému traumatizujúcemu zážitku pre dieťa, pre jeho spolužiakov, pre celú školu aj pre jeho najbližších,“ dodala hlava štátu.

Pozrite si analýzu Novín o 17, video nie je vhodné pre maloletých a mladistvých:

Najčítanejšie správy