Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Štátny podnik prevádzkuje výhliadkovú loď, zisk inkasuje súkromná firma
Zdielať na

Štátny podnik prevádzkuje výhliadkovú loď, zisk inkasuje súkromná firma

PREŠOV / štátny Slovenský vodohospodársky podnik prevádzkuje na Dunaji loď za veľmi nevýhodných podmienok, v prospech súkromnej firmy. Tvrdia to zástupcovia občianskych združení pri nádrži Domaša. Štát zabezpečuje posádku aj palivo, súkromná firmu ju prenajíma a inkasuje zisk.

Na problém upozornili samosprávy, podnikatelia a aktivisti z rekreačných oblasti v okolí vodnej nádrže Domaša na východe Slovenska, ktorí mali o loď záujem.

Vyhliadkovú loď na Domašu sa pokúšajú miestni získať už viac ako rok. So žiadosťou sa obrátili na Úrad vlády a následne na ministerstvo životného prostredia. Zámerom bolo získať dovtedy nevyužívanú loď Ondava.

Horšia alternatíva

Kapacitne malo ísť podľa podpredsedu OZ chatárov a rekreantov na Domaši Milana Petríka o loď pre zhruba 150 až 200 ľudí podobnú tej, ktorá ako posledná plávala na Domaši v roku 1992. O lodi ale ministerstvo podľa aktivistov začiatkom februára tvrdilo, že je prenajatá a našlo pre Domašu inú loď, s kapacitou pre 25 ľudí.

Zaplatiť malo aj jej opravu pre väčší komfort pasažierov. Ako uviedla predsedníčka komisie cestovného ruchu obce Kvakovce Martina Timková,  rozhodnutie zapojené samosprávy rešpektovali. "Je to horšia alternatíva, keďže tá loď nemôže byť používaná pre väčšie skupiny osôb – školské výlety, zájazdy a nie je plne krytá, čiže je vhodná na prepravu iba v dobrom počasí. Nie je tam tiež možné usporiadať akcie ako výstavy, besedy, či náučné výlety,“ vysvetlila Timková.

Aby to nešlo na východ

Samosprávy a občianskych aktivistov pobúrilo, keď sa dozvedeli o zmluve o prevádzke lode Ondava, ktorú Slovenský vodohospodársky podnik poskytol súkromnej spoločnosti na plavby po Dunaji.

Zmluvu podľa aktivistov podpísali vo februári tohto roku s platnosťou od 1. mája do roku 2020. "My sme vyšli s iniciatívou minulý rok. A keď sme teraz zistili, že zmluva bola podpísaná až v tomto roku, tak to vyznieva tak, že keď to chcú východniari, tak rýchlo niečo urobme, aby to nemuselo ísť na východ,“ povedal Milan Petrík. Podmienky zmluvy sú navyše podľa aktivistov z Domaše pre firmu nadmieru výhodné.

Výhodný prenájom

Slovenský vodohospodársky podnik poskytuje okrem lode odborne spôsobilú posádku, zásobovanie plavidla pohonnými hmotami a hradí aj bežné opravy a údržbu. Mesačne má súkromná firma štátnemu podniku platiť paušál 1 133 eur s DPH za celú vyhliadkovú loď, v čom má firma zahrnutých sedem hodín plavby. Za každú ďalšiu hodinu navyše zaplatí 115,08 eura.

Za daných podmienok si vedia prevádzku lode predstaviť aj podnikatelia na Domaši. "V jednotlivých strediskách by to každý uvítal a vytvoril technické podmienky, aby takáto loďmala technické zabezpečenie pre pristátie, pretože by to bolo prínosom aj pre nich,“ uviedol Petrík.

Zmluvu preveria

Ministerstvo životného prostredia uviedlo, že predchádzajúce vedenie avizovalo, že vyvinie úsilie, aby sa na Domašu vrátilo menšie výletné plavidlo. Nepočítalo s väčšou dunajskou loďou Ondava. "Spájanie lode Ondava s jej presunom na vodnú nádrž Domaša je preto nepochopiteľné,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa ministerstva Petra Stano Maťašovská. Efektívnosť zmluvy na prenájom lode Ondava podľa nej nechá minister preveriť.

Téme sa venujú redaktori Mária Dulaiová a Vlado Jurek:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy