Onkologicky choré deti sú pre úradníkov zdravé. Ak im treba preplatiť cestu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Onkologicky choré deti sú po chemoterapii pre svoju slabú imunitu odkázané na individuálnu prepravu. Úradníci na Slovensku ale majú svoje tabuľky a rodinám s týmito deťmi odkazujú - od nás príspevok nedostanete, cestovať sa dá aj autobusom.
Krajský súd v Banskej Bystrici sa ale nedávno postavil na stranu rodiča onkologicky chorého dieťaťa a preto na prokuratúru mieri ďalší takýto prípad.
Malý pacient s leukémiou nemá podľa úradov nárok na príspevok na pohonné hmoty. "Pretože chlapec má zdravé nohy a zdravé ruky a môže používať hromadnú dopravu," vysvetľuje dôvody jeho mama Lucia.
Pre dieťa, ktoré podstupuje chemoterapiu je to nemysliteľné. "To neprichádza do úvahy, zvlášť do hromadnej dopravy, kde je kopec baktérií," dodáva neúspešná žiadateľka o príspevok Lucia.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sa k tejto téme vyjadroval už niekoľkokrát rovnako. "Pre mňa je dôležité, aby prehodnotili možnosti zdravoťáci, ktorí majú právo zo zákona posudzovať čo všetko sa zahŕňa a môže zahrňovať do toho sociálneho zabezpečenia," uviedol minister Richter.
Žiada o opatrovateľský príspevok
Benzín na cesty z Trenčína do Bratislavy musí platiť mama samoživiteľka. Momentálne jej plynie ročná práceneschopnosť. Čo bude potom, nevie.
Podľa informácií, ktoré si zisťovala už teraz, nie je vôbec isté, či získa opatrovateľský príspevok. "Som sa informovala a vyzerá to dosť biedne. Neviem či budem neplatič alebo pozastavím hypotéku, nedám dieťaťu najesť," hovorí Lucia.
Množstvo týchto prípadov rieši aj slovenská ombudsmanka Jana Dubovcová. "Týkajú sa toho, že zdravotne postihnuté dieťa je a nedostane príspevok alebo mu ho odoberú. V tomto sa preťahujeme s orgánmi," uviedla ombudsmanka Jana Dubovcová.
Onkologický pacient = zdravý pacient
Na základe nedávneho rozhodnutia krajského súdu v prospech rodičov ale kancelária ombudsmanky postúpi aj iný podobný prípad na prokuratúru.
"Vítame rozhodnutie krajského súdu v tejto veci, je to odvážne rozhodnutie a myslíme si, že aj na základe tohto rozhodnutia bude musieť ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pristúpiť k zmene zákona," uviedla právnička kancelárie Verejného ochranu práv Renáta Zábojová.
"Zmeniť kompletne celý zákon, lebo onkologický pacient pre naše úrady proste je zdravý," otec malej pacientky a neúspešný žiadateľ o príspevok Michal Ulbrík.
Opatrovatelia tento rok
Na staronového ministra práce sa, v súvislosti so získavaním opatrovateľského príspevku a kompenzácií, valí kritika už mesiace. Už v minulosti prisľúbil, že aj problém onkologických pacientov bude riešiť.
"Zákon na riešenie opatrovateľov máme v tomto kalendárnom roku v legislatívnom procese, ale tvorba a zjednocovanie posudkovej služby je otázka celého volebné obdobia," uviedol Richter.
Téme sa venuje reportérka Barbora Jánošová: