Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Školská inšpekcia: na školách učia ľudia, ktorým je blízky extrémizmus
Zdielať na

Školská inšpekcia: na školách učia ľudia, ktorým je blízky extrémizmus

BRATISLAVA / V slovenských školách učia ľudia, ktorých názory sú blízke extrémizmu. Je to jeden zo záverov prieskumu Štátnej školskej inšpekcie, ktorá sa zamerala na otázky extrémistických prejavov a postoja ku etnickým aj náboženským menšinám, a teda aj k migrantom.

Podľa inšpekcie je väčší problém je na základných školách, kde sa deti sťažovali na správanie sa svojich učiteľov.

"Niektorí učitelia nevhodným spôsobom ironizujú žiakov, vrátane toho, že sa vyjadrujú nevhodným spôsobom na adresu niektorých menšín," uviedla riaditeľka Školskej štátnej inšpekcie Viera Kalmárová.

"V rámci tejto skupiny sa ukázali aj negatívne postoje k migrantom. A v podobnom duchu to bolo, len o niečo menšie číslo, u žiakov v stredných školách," dodala Kalmárová.

Špecializované programy

Extrémizmu ako problém, ktorý zasahuje už aj do školských lavíc, veľmi citlivo vníma aj ministerstvo školstva. Špecializovanými programami pre učiteľov plánuje plniť vyhlásenie vlády a extrémistické prejavy v akejkoľvek forme eliminovať. Dnes je ich rozbehnutých 30 a čoskoro pribudnú ďalšie.

Podľa odborníkov pracovať netreba iba s učiteľmi. Ťažšia bude práca s deťmi, ktoré aktuálnu situáciu vnímajú veľmi citlivo. Žiaci v dotazníkoch uviedli, že extrémistické prejavy spozorovali aj u svojich spolužiakov. O štyridsať percent z nich majú strach.

Niekam patriť

Podľa riaditeľky inšpekcie v dotazníkoch zazneli aj odpovede na otázky, prečo sa mladí ľudia pridávajú k extrémistickým skupinám. "Úplne jasne v základných školách zaznelo, že ide o túžbu niekam patriť. Akoby sa žiaci cítili osamelí. Ďalej uvádzali, že za tým stojí túžba získať obdiv a rešpekt. Ako ďalšiu vec uvádzali, že títo ľudia hľadajú náhradu za nefungujúcu rodinu,"  dodala Kalmárová.

Problém majú aj deti

Štátna školská inšpekcia požiadala o pomoc Fakultu sociálno ekonomických vied aj Ústav výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied. S nimi chce pripraviť návod pre učiteľov a riaditeľov škôl. A podľa neho budú s deťmi s negatívnymi postojmi pracovať.

Nejde iba o migrantov, alebo národnostné menšiny. Prieskum ukázal, že mnohé dnešné deti nevedia prijať ani ťažko zdravotne postihnutých ľudí. Najmä tých s mentálnym postihnutím.

Pozrite si priloženú analýzu:

Najčítanejšie správy