Bratislava chce spočítať bezdomovcov a zistiť, odkiaľ prišli
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Okrem tých, ktorí prišli do Bratislavy bývať, sú tu aj tisíce ľudí, ktorí ani v hlavnom meste nemajú strechu nad hlavou. Bratislava už niekoľkonásobne zvýšila financie pre ľudí bez domova, teraz sa ale pokúša zistiť, koľko bezdomovcov v nej žije.
Bratislava je hlavným mestom Slovenska vo všetkých ohľadoch, je aj hlavným mestom slovenských bezdomovcov. "Polovica z približne 10 tisíc bezdomovcov žije v Bratislave, mnohokrát nie sú obyvateľmi hlavného mesta, ale žijú tu a využívajú služby," informuje Matúš Ferenčík zástupca N.O. Domov svätého Jána z Boha - Milosrdní bratia.
Lepšie nastavené služby
"Odhaduje sa niekde medzi 3, 4, až 6 tisíc," hovorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Presné číslo nepozná nikto. Mesto preto chystá historicky prvé sčítanie ľudí bez domova.
"Nejde o podujatie, ktoré by malo mať voči nim represívny charakter. Naopak, má pomôcť lepšie nastaviť služby, ktoré sú im poskytované," vysvetľuje Darina Ondrušová výskumníčka Inštitúcie pre výskum rodiny a práce.
Systémové riešenie
Sčítavanie plánujú na november tohto roka. Okrem počtu budú sociológovia zisťovať aj dôvody straty strechy nad hlavou a ďalšie informácie. Tie potom pomôžu aj pri organizovaní pomoci a prerozdeľovaní financií. "Bezdomovci sú vlastne poslednou znevýhodnenou skupinou, ktorej sa zatiaľ nevenovala na úrovni štátu nejaká výskumná pozornosť," hovorí sociologička Sylvia Porubänová.
Primátor, aj zástupcovia organizácií, ktoré sa venujú práci s ľuďmi bez domova, sa zhodli na tom, že je potrebné vytvoriť systémové riešenie. "Si myslíme, že štát má prevziať tú úlohu, nemá sa bezdomovectvo presúvať ako horúci zemiak medzi mestom, štátom a krajom," povedala štatutárna zástupkyňa OZ Proti prúdu Sandra Tordová.
Téme sa venuje redaktor Daniel Levický Archleb: