Zatiahnuté
Bratislava
Klement
23.11.2024
Európsky parlament chce obmedziť predaj a vlastníctvo expanzných zbraní
Zdielať na

Európsky parlament chce obmedziť predaj a vlastníctvo expanzných zbraní

BRATISLAVA / Európska únia sa po krvavom útoku teroristov na redakciu Charlie Ebdo rozhodla tvrdo obmedziť možnosť predaja a vlastníctva takzvaných expanzných zbraní. To by spôsobilo, že by ich museli zlikvidovať aj múzeá, historickí zberatelia, športoví strelci či poľovníci. Legálni držitelia zbraní preto žiadali zmenu a európsky parlament ich vypočul.

Európsky parlament pripravil smernicu, ktorá upravuje držbu historických expanzných zbraní a prijal niekoľko dôležitých výnimiek.

Výnimky pre športovcov a zberateľov

Múzeá, zberatelia, športoví strelci a poľovníci. 4 skupiny, ktorých sa prísny návrh Európskej komisie dotkol najviac, dostali od výboru Európskeho parlamentu výnimku. Zbrane, ktoré tieto skupiny používajú vyradili z kategórie A.

Nezlikvidujú ich ani nevyvlastnia. "Ich majetkové práva nebudú nijakým spôsobom dotknuté," uviedol Ivan Štefanec, ktorý Slovensko zastupujev Európskom výbore pre vnútorný trh.

Múzeá a zberatelia môžu vlastniť expanzné aj plne funkčné historické zbrane, keď ich zabezpečia proti krádeži a podobnú podmienku dostali aj športové strelecké kluby. Návrh vyníma tiež niektoré poľovné zbrane a vojenských záložníkov, na ktorých sa majú vzťahovať iba vnútroštátne pravidlá. "Náš výbor našiel kompromis medzi potrebou bezpečnosti občanov, ale na druhej strane nie sú postihovaní legálni držitelia zbraní," dodal Štefanec.

Ľahko dostupné na čiernom trhu

Nebezpečenstvo voľného predaja expanzných zbraní si Európa plne uvedomila až po teroristických útokoch v redakcii týždenníka Charlie Hebdo a parížskom kóšer supermarkete.

Aj tam teroristi strieľali expanznými zbraňami, ktoré sa dajú opäť sfunkčniť a na čiernom trhu sú ľahko dostupné. Únia sa preto zaviazala prijať obmedzenia ich držania, povinnú evidenciu aj zákaz predaja zbraní a komponentov na internete.

Legislatívne zmeny

Zákon, ktorý rieši presne tieto otázky vstúpil na Slovensku do platnosti presne pred dvanástimi mesiacmi. S tým, čo sa rodí v Európskom parlamente však úplne zhodný nie je. "Už teraz je jasné, že ak smernica prejde, budeme musieť urobiť legislatívne zmeny aj my," uviedol hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov.

"Celkovo to nabúra náš systém o zbraniach a strelive, ktorý patrí k modernejším a celkom efektívne rieši problematiku o zbraniach a strelive," uviedol Ľudovít Miklánek zo združenia Legis Telum.

Hoci je návrh výboru Európskeho parlamentu prijateľnejší, nie len naše občianske združenia majú svoje výhrady. Odmietajú ho viaceré Európske štáty. Zatiaľ sa dokázali stopercentne zhodnúť iba v dvoch bodoch.

"Bude zavedená omnoho podrobnejšia evidencia o deaktivovaných zbraniach," dodal europoslanec Ivan Štefanec.

Pozrite si priloženú reportáž:

Najčítanejšie správy