Rodák z Liptovského Mikuláša Stodola bol učiteľom slávneho Einsteina
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LIPTOV / Nech sa vyberiete ktorýmkoľvek smerom, vždy ste o krok bližšie k pokladu. Takýto luxus ponúka na Slovensku iba niekoľko miest. Niektoré z nich môžete nájsť napríklad na Liptove, ktorý je doslova posiaty rôznymi cennosťami.
Najväčším pokladom Liptovského Mikuláša sú jeho slávni rodáci. Ich mená sú vryté do Fontány metamorfózy priamo v centre, ktorá je venovaná najmä slávnemu vynálezcovi Aurelovi Stodolovi. "Jeho čerpadlo z roku 1929 sa dodnes používa na vykurovanie ženevskej radnice," hovorí sprievodkyňa Linda Šimunová.
O tom, že nešlo iba o náhodu svedčí aj meno jedného z jeho nasledovníkov. "Bol učiteľom samotného Alberta Einsteina," hovorí sprievodkyňa.
Unikátny Lev jaskynný
To najkrajšie z podzemných, prírodných a kultúrnych pokladov sa môžu návštevníci vidieť v miestnom Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. Jedným z unikátov expozície je lev jaskynný.
"Je to model kostry, ktorý bol utvorený na základe reálne nájdených pozostatkov jaskynného leva v jaskyni v Západných Tatrách," hovorí vedúca Dokumentačno- historického oddelenia SMOPAJ Iveta Korenková.
Interaktívne múzeum je pretkané množstvom moderných prvkov, obrazov a netradičných zvukov. Najmä tí najmenší si môžu vyskúšať napríklad plazivku, vidieť šamanský rituál, či odhaliť skamenelinu.
Náučný podchod v Hrádku
História má pevné miesto aj v uliciach Liptovského Hrádku, presnejšie povedané v tamojšom podchode, ktorý sa zmenil na živé múzeum najslávnejších stavieb už od 12. storočia. "Liptovský Hrádok bol v 18. storočí najpriemyselnejšie mesto v Rakúsko-Uhorsku," povedal primátor Liptovského Hrádku Branisla Tréger.
Prechádzka týmto podchodom prospeje najmä tým, ktorí v škole nedávali pozor. Na niekoľkých desiatkach metrov získajú kompletný prehľad o histórii mesta.
Ešte prednedávnom si z tohto podchodu robili terč rôzni miestni taktiež umelci. Po jeho vynovení sa ale začali realizovať na iných miestach. "Nikto z takýchto vandalov sa do toho nepustil," dodáva primátor mesta.
Pozrite si priloženú reportáž: