Zatiahnuté
Bratislava
Matej
24.2.2025
Politickí väzni žiadajú hovoriť o zločinoch komunizmu
Zdielať na

Politickí väzni žiadajú hovoriť o zločinoch komunizmu

BRATISLAVA / Politickí väzni zo Zväzu protikomunistického odboja žiadajú, aby sa viac upozorňovalo na zločiny komunizmu. Najnovšie sa obrátili na ministerstvo školstva, aby vzdelávacie programy smerovali žiakov nielen k pamätníkom obetí fašizmu, ale aj na miesta druhej zločineckej ideológie - teda komunizmu.

Ministerstvo školstva vydalo dodatok ku štátnym vzdelávacím programom, kde odporúča návštevu koncentračných táborov či iných miest postihnutých fašistickými represáliami. Politickým väzňom zo Zväzu protikomunistického odboja tam ale chýba zmienka o krvavých zločinoch komunizmu, ktorý deptal našu krajinu od roku 1948.

"Komunisti začali popravovať vo veľkom. Žaláre tu boli na desaťročia," hovorí predseda zväzu Ján Litecký Šveda.

Odporúčanie

Ministerstvo školstva hovorí, že zoznam pamätných miest v dodatku je len odporúčací a je len v kompetencii školy určiť, kam žiaci pôjdu.

"Ministerstvo odporúča aj iné aktivity, napríklad projekty alebo súťaže, ktoré by mali vyjadriť postoj žiaka k danej téme alebo historickej udalosti," približuje hovorkyňa rezortu školstva Eva Koprena.

"Pre morálne zdravie spoločnosti je to výsostne dôležitá téma," tvrdí Ján Litecký Šveda.

Návštevy väzníc

Zväz protikomunistického odboja navrhuje, aby žiaci chodili na miesta, kde komunistickí žalárnici po vzore Ruska nevinných ľudí týrali najviac. Teda do väzníc v Ilave, Bratislave a najmä v Leopoldove.

"Kde by sa mohli vyčleniť niektoré cely tak, ako vyzerali v tých najkrutejších 50. rokoch," dodáva predseda.

Obete

Túto iniciatívu podporuje aj organizácia Konfederácia politických väzňov Slovenska. Tá sa ešte za čias predsedania Antona Srholca v rámci vyrovnávania sa s komunistickou minulosťou snažila presadiť zákon, ktorý by plošne znížil výsluhové dôchodky bývalých ŠtBákov. Tieto peniaze od bývalých tyranov mali použiť na jednorazový symbolický príspevok pre ich nevinné obete.

Za druhej Ficovej vlády ale zákon v parlamente neprešiel.

"My sme tu neboli za seba, ale boli sme za našich rodičov, ktorí trpeli," dodáva dcéra politického väzňa.

Od nástupu komunistov k moci v bývalom Československu evidujú 250 tisíc politických väzňov. Popravili vyše 240 ľudí a 400 osôb zastrelili na úteku za slobodou cez hranice.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy