Zneužitie chorej dcéry, tehotenstvo a boj o zdravého vnuka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
ČADCA/BRATISLAVA / Zneužitie dcéry, tehotenstvo a teraz boj o vnuka. To je príbeh rodiny zo Žiliny. Polícia zatiaľ nezistila, kto 22-ročnú autisticky postihnutú ženu zneužil. Dieťa sa rozhodla donosiť a v pondelok ho porodila v Čadci. Malý Zdenko domov ísť nemohol.
"Podľa môjho názoru ide pani z úradu len o tom, aby mohla dať moje vnúča na adopciu," myslí si stará mama chlapca Zdenka Zemánková. Ďalej dodáva, že si svojho vnuka nedá, chlapec potrebuje lásku svojich najbližších.
Keď Zdenka zistila, že jej autistická dcéra je tehotná, bola v šoku. Má podozrenie na znásilnenie. Podľa nej ju znásilnil niekto, keď v nestráženej chvíli vyšla z bytu. "Zistili sme, že moja dcéra nám v noci chodila po schodisku. Bývali sme u mamy. Našli sme otvorené dvere," uviedla Zdenka Zemánková. "Môžem potvrdiť, že sme prijali trestné oznámenie," uviedol hovorca žilinskej krajskej polície Radko Moravčík.
Ťažko sa zmierovala s tým, že jej zdravotne postihnutá dcéra má porodiť dieťa. Aj keď jej radili, aby s ňou išla na potrat, nezaváhala v rozhodnutí, či chlapec príde na svet. "Som veriaci človek a ja osobne by som na potrat nešla. Rozhodla som sa, že nezabijem svojho vnuka a nechám dcére bábätko," dodáva Zdenka. Rodina mu pripravila výbavu, postieľku aj hračky. Nečakali správu, ktorú im povedali v pôrodnici.
Dcéra domov ísť môže, ale dieťa zostáva v opatere lekárov. "Môžem sa postarať o chorú dcéru, ale o zdravé bábätko sa postarať neviem," hovorí stará mama chlapca.
"Matka dieťaťa je ťažko zdravotne postihnutá a sama vyžaduje nepretržitú, 24-hodinovú starostlivosť. Nie je možné jej zveriť starostlivosť o novonarodené dieťa," uviedla hovorkyňa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.
Úrad počká na závery polície
Podľa úradu nie je vzhľadom na doterajšiu starostlivosť o deti vhodnou alternatívou. Upozorňuje na to, že odbor sociálno-právnej ochrany sa o rodinu začal zaujímať už v roku 2011. Tehotenstvo a možné zneužitie mladej ženy navyše nenahlásila rodina, ale anonym. Úrad počká na závery vyšetrovania polície. Zatiaľ vidí ako vhodnejšie riešenie, aj novorodenca zverí do rúk iných ľudí.
"Otázka pre orgán sociálno-právnej ochrany znie tak, do akej formy náhradnej starostlivosti dieťa zverí. Čo bude v najlepšom záujme dieťaťa. Odpoveď bude zavísieť aj od možnosti sexuálneho zneužitia tejto ťažko zdravotnej matky," dodala Lukáčová.
"Podľa môjho názoru sú jej popierané ľudské práva. Je to diskriminácia mojej dcéry len preto, že je chorá," dodáva matka chorej dcéry.