Nelegálne čierne skládky sú problémom každej obce
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
NESVADY / Policajtom na celom Slovensku pribudli stovky prípadov. Nelegálnych čiernych skládok. Fond, z ktorý poskytuje financie na ich odstránenie potrebuje potvrdenie o začatí konania. A ak výška škody presiahne 266 eur, musia to, podľa zákona, riešiť policajti. O poskytnutie dotácií sa len v tomto roku uchádzalo takmer 500 samospráv.
Rastú ako huby po daždi, čierne skládky komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu sú problémom každej obce v našej republike.
“Vytvorí sa malá kopa a to priťahuje ďalšie smeti a to je taký zárodok, jak keby to samo rástlo potom, je to lepšie odstrániť včas,“ hovorí starosta obce Nesvady Jozef Haris.
“Do aktuálneho programu odstraňovania čiernych skládok, ktorý vyhlásilo Ministerstvo životného prostredia, sa prihlásilo cez Environmentálny fond takmer 500 samospráv,“ Petra Stano Maťašovská, hovorkyňa ministerstva životného prostredia.
Najväčší záujem bol z východu krajiny. V Komárňanskom okrese požiadali financie na odstránenie skládok len tri obce.
“V Košickom kraji boli prijatých 127 žiadostí, v Prešovskom 100 a čo sa týka okresov, tak najviac okres Michalovce 41,“ hovorí Martin Farkas, z enviromentálneho fondndu
Škody za 46 tisíc eur
"Je to na kraji obce, zhruba aj vieme, kto to je, len to nevieme preukázať presne, lebo je tam viacero rodín, ktoré majú čiastočne niečo aj na dvoroch, ale aj za plotom a to už je na našich pozemkoch, takže túto skládku by sme radi likvidovali," hovorí Jozef Haris
“Neznámy páchateľ vyviezol a uložil takmer tisíc ton odpadu, škoda bola vyčíslená na takmer 46-tisíc Eur,“ povedala Renáta Čuháková, nitrianska policajná hovorkyňa.
Aj likvidácia na vlastné náklady
Pri uchádzaní sa o prostriedky z fondu je nutná príloha č.9 – doklad o začatí konania. A to začína na okresnom úrade životného prostredia.
“My sme spravili šetrenie, kde sme odhadli o aký objem množstva odpadu sa jedná, pokiaľ likvidácia prekračovala 266 euro, máme podozrenie, že sa jedná o spáchanie trestného činu,“ uviedol Martin Bičan, vedúci životného prostredia v Komárne a dodáva: “ Pokiaľ nedostanú dotáciu, sú povinní komunálny odpad likvidovať na vlastné náklady.“