Zatiahnuté
12°
Bratislava
Marek
25.4.2025
Štvrťročné doplatky za lieky, ale ľudia o tom nevedia
Zdielať na

Štvrťročné doplatky za lieky, ale ľudia o tom nevedia

BRATISLAVA / Každého štvrť roka posielajú zdravotné poisťovne svojim poistencom preplatky za lieky. Celkovo sú to až milióny eur. Napriek tomu je odozva ľudí minimálna. Mnohí o tom dokonca ani nevedia, a to aj napriek tomu, že príslušný zákon platí už piaty rok.

Ak v rámci kalendárneho štvrť roka poistenec prekročí  takzvaný limit spoluúčasti  teda zaplatí za lieky viac ako stanovuje ochranný limit zo zákona  poisťovňa mu rozdiel  vráti.

Tieto výhody však nemá každý poistenec. Trojmesačný limit vo výške 25 eur sa vzťahuje na poberateľov starobného dôchodku, tých ktorí síce  dovŕšili dôchodkový vek ale nárok na starobný dôchodok ešte nemajú, tiež  poberatelia  invalidného dôchodku a ďalej aj   ľudia s preukazom s ťažkým zdravotným postihnutím .

U detí vo veku od 0 do šesť rokov  je trojmesačný limit vo výške 8 eur.

Ak by sa pritom ľudia viac pýtali , ušetriť by mohli desiatky eur. Faktom je, že len veľmi málo ľudí sa lekárnika pýta na lacnejší liek lepšie povedané liek s nižším doplatkom.

“Napríklad nejaký liek stojí 15 eur a doplatok pacienta je 12 eur. ak by si ale kúpil lacnejší, doplatok by bol len 1.40 a ušetril by tak viac ako 10 eur. A tento doplatok 1,40 mu štát ak má naň nárok preplatí,“ hovorí magistra lekárne.

Ľahká kontrola

“V rámci zákona aj keď kúpite drahší preplatok vraciame len za cenu najlacnejšieho lieku,“ hovorí Matej Štepiansky, hovorca Dôvery.

A odkontrolovať si to pritom  môžete veľmi jednoducho.  na doklade z registračnej pokladne je údaj o výške prepočítaného doplatku za najlacnejší náhradný liek zo zákona  už päť rokov povinný.

“Ja to nečítam, ale pýtam sa prečo mne ako poistencovi radšej poisťovňa nepošle raz za tri mesiace všetky výkony všetky zoznamy liekov, prečo to nerobia, vtedy by som to kontrolovala,“ zaznelo v ankete.  "Tak keď mi lekár predpíše liek beriem ten bez ohľadu na cenu, lebo keď vyberiem lacnejší nemá taký účinok.“

Peniaze pošlú

“My máme zo zákona povinnosť informovať ľudí o cene ale ony i tak chcú ten od lekára,“ hovorí magistra.

“Pacient pre to aby dostal doplatok nemusí robiť nič. my z výkazov vypočítame doplatok a v rámci aktuálnych kontaktov mu ich pošleme na bankový účet alebo šekom“ dodáva Petra Balážová zo VšZP.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy