V rómskych osadách sú stovky týraných psov, trpia chorobami prenosnými na človeka
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / O kastráciu psov v rómskych osadách a odoberanie chorých jedincov sa na Slovensku stará asi 40 dobrovoľníkov z Československého kastračného programu. Finančne sú odkazání iba na pomoc dobrých ľudí. Malo by sa to ale týkať nás všetkých. A možno aj štátu. Psy sú totiž často nakazené parazitmi a vírusmi prenosnými aj na človeka.
Počas niekoľkých kastračných akcií v osadách po celom Slovensku, sme nakrútili zábery, ktoré ukazujú, ako medzi chalupami pobehujú desiatky psov, ktoré oficiálne nepatria nikomu.
Zaočkovaných je možno pár, na ktorých sa učili študenti z veterinárnej fakulty. Ostatné pomaly zabíja podvýživa, choroby a parazity, ktoré majú v črevách, v pľúcach aj na koži.
Situácia v niektorých osadách je natoľko vážna, že psov tam žije už viac ako ľudí. A keď si starostovia nevedia rady, poprosia o pomoc dobrovoľníkov. Tí chodia do osád kastrovať psy, aj dospelé suky, šteňatá a chorých jedincov odvážajú preč. Z jednej akcie odobrali 100 šteniat a na ďalšej viac ako 120.
Československý kastračný program minulý rok investoval do kastrácií a liečby chorých psov z osád až 100 000 eur.
Každý rok zvládnu z týchto peňazí iba 4 až 5 kastračných akcií. Finančne náročná je najmä starostlivosť o ťažko choré psy.
Toto už nie je iba otázka týrania zvierat, ale aj bezpečnosti ľudí z okolitých obcí a miest. "Tým, že pes žije v bezprostrednej blízkosti človeka, je možná nákaza," uviedol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.