Cestovný ruch na Slovensku prekvitá, presvedčte sa na veľtrhu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Cestovať do zahraničia alebo spoznávať krásy Slovenska? Tento oriešok sa v najbližších štyroch dňoch pokúsi rozlúsknuť medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF Slovakiatour, ktorý otvorili v bratislavskej Inchebe. Okrem tipov na dovolenku tam jeho návštevníci aj tentokrát nájdu novinky zo sveta zdravej výživy, wellness a poľovníctva, či oddychu.
Viac ako 700 vystavovateľov z 25 krajín sveta sa chce potenciálnym dovolenkárom a labužníkom opäť dostať pod kožu. Cestovný ruch je o šteklení zmyslov a prečo sa sústrediť len na jeden, keď ich vieme zamestnať naraz všetkých päť. Sluch precvičila najmä ľudová hudba z rôznych regiónov, ktoré sa však snažia návštevníkov namotať aj na iné zaujímavosti. "Nech je to v podobe zámkov, akvaparkov alebo technických atraktivít," povedal Jan Krkoška námestník hajtmana Moravskosliezskeho kraja.
Cestovný ruch má za sebou najúspešnejší rok v histórii Slovenska. A môžu za to aj nové atrakcie, o ktorých ani mnohí Slováci netušia. Napríklad Japonci začali cestovať do pralesa Poloniny, na východe Slovenska. "Ich hlavnou myšlienkou, kedy precestujú tisíce kilometrov, je práve čítanie z listu stromov," informuje Silvia Manduľáková z Regiónu Domaša.
Stále ale platí, že najviac navštevované sú okrem Bratislavy regióny Liptov a Tatry. Ale iba na pár dní. Priemerne sa u nás zdržia turisti iba tri noci. Výnimkou sú pobyty v kúpeľoch, keďže účinná liečba trvá dlhšie. Najviac sú vyhľadávané Piešťany, Rajecké Teplice, Trenčianske Teplice a Dudince.
Tržby za ubytovanie na Slovensku vzrástli o takmer 25 percent. A môžu za to hlavne najväčšie ťaháky pod Tatrami. Stredisko Jasná, kde pribudla túto sezónu ďalšia kabínková lanovka z Južnej strany Chopka.