Tatarák dostal zelenú: Reštaurácie ho môžu podávať za týchto podmienok
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pokuta od 150 až do 20 tisíc eur hrozila dosiaľ majiteľom reštaurácií za predaj surového mäsa. K takýmto jedlám patrí najčastejšie tatarský biftek. Tatarák na Slovensku dostáva zelenú.
Majitelia reštaurácií sa už nemusia obávať vysokých pokút za predaj surového tataráku. Už onedlho bude v platnosti legislatíva, ktorá jej predaj povoľuje. Zelenú v novej vyhláške nedostane iba tatarák, ale aj použitie surových vajec v určitých pokrmoch.
"Musia to byť vajcia jedine z tzv. kontrolovaných chovov. Ktoré sú veterinárne kontrolované," hovorí Jozef Bíreš, riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
"Musia byť použité vajcia, ktoré môžu byť použité najneskôr 10 dní pred ich expiráciou, aby sme naozaj eliminovali tie riziká," hovorí Marek Harbuľák, generálny sekretár Zväzu hotelov a reštaurácií.
Nová vyhláška už neprikazuje ani to, že každý pokrm musí počas tepelnej úpravy dosiahnuť aspoň 70 stupňov.
"V prípade krvavých steakov tam v jadre toho mäsa nebolo dosiahnutých požadovaných 70 stupňov. Teraz sme sa zhodli na tom, že to môže byť aj menej ako 70 stupňov," hovorí Marek Harbuľák.
Napriek zmenám majitelom prevádzok povinnosti zostanú.
"Prevádzky, ktoré budú podávať pokrmy z tepelne nespracovaného mäsa musia túto činnosť vopred oznámiť príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a tiež zabezpečiť informovanie spotrebiteľa v jedálnom lístku slovami: "Neodporúča sa konzumovať tepelne nespracované mäso, ryby a vajcia deťmi, tehotnými a dojčiacimi ženami a osobami s oslabenou imunitou," hovorí Martina Merková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.
"Predpoklad je, že k 1.máju vyhláška nadobudne účinnosť," dodáva Jozef Bíreš.