Ministerstvo vnútra nemôže prepúšťať policajtov na základe dôkazov, ktoré získala vyšetrujúca inšpekcia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ministerstvo vnútra nemôže prepúšťať policajtov na základe dôkazov, ktoré získala vyšetrujúca inšpekcia rezortu v trestnom konaní. Konštatuje v prelomovom rozhodnutí Najvyšší súd. Ide o precedentný rozsudok, ktorý nepriamo poukazuje aj na možnú previazanosť vyšetrujúcej inšpekcie s ostatnými administratívnymi sekciami ministerstva vnútra.
Radového policajta z bratislavskej PMJ, súdeného za korupciu, ktorému hrozí 5 rokov za úplatok, vrátil rozsudok Najvyššieho súdu do zboru! Dokonca mu v januárovej výplate ministerstvo muselo vyplatiť ušlú mzdu za 2 roky, a to viac ako 30 000 eur, za dobu, čo bol nezákonne prepustený.
"Z toho nám vyplýva, že sme mu museli vyplatiť ušlú mzdu a prijať ho na pôvodné miesto," tvrdí hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová.
PMJčkára prepustil ešte v roku 2013 personálnym rozkazom minister vnútra, keď policajta inšpekcia obvinila z prijímania netradičného úplatku. Od vodiča, ktorý prešiel na červenú, si dvojčlenná hliadka mala vypýtať poltucet lepšieho šampanského. ŠTS dvojicu policajtov odsúdil v roku 2013, zatiaľ neprávoplatne, na 5-ročné tresty. Rozsudok za samotnú korupciu zatiaľ nie je prvávoplatný, odvolanie je na Najvyššom súde. Avšak v inom, civilnom spore, policajta s ministerstvom, súd už rozhodol. Ministerstvo podľa NS prepustilo policajta nezákonne a musí ho prijať späť do zboru.
Až do právoplatného odsúdenia za korupciu bude poberať mzdu. Druhý z hliadky môže už iba ľutovať, že nešiel do súdneho sporu s ministerstvom a odišiel z polície na vlastnú žiadosť hneď po vypuknutí korupčného prípadu v roku 2013.