Kliešte na vás nepôjdu, ak vyskúšate malý trik
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Oteplilo sa a vonku začínajú útočiť kliešte. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch, postupne sa však presúvajú aj do vyšších, horských oblastí. Ak sú kliešte infikované, môžu nás nakaziť nepríjemnými ochoreniami - najmä lymskou boreliózou a kliešťovou encefalitídou.
Ideálne je vyhnúť sa tomu, aby nás kliešť uhryzol. Pomôže, keď sa pred odchodom natriete esenciálnym olejom a aplikujete si ho valčekom na oblečenie na miesta, ktoré kliešťov lákajú najviac. Pomáha eukalyptový, citrónový, mätový či levanduľový esenciálny olej. Alebo si môžete na nekryté časti nestriekať repelent. Úrad verejného zdravotníctva odporúča svetlé oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a vhodnú obuv. Po príchode domov sa skontrolujte úplne všade.
Ak si už kliešťa na tele nájdete, treba ho urýchlene odstrániť. Kliešťovou encefalitídou sa nakazíte už pár hodín po uhryznutí. Lymská borelióza sa z kliešťa do vášho tela môže dostať do 24 hodín. Navyše čím dlhšie je kliešť prisatý, tým ťažšie sa odstraňuje. "Odporúčame vybrať kliešťa pinzetou. Len jemne kývať alebo priamo vytiahnuť a nezabudnúť vydezinfikovať," tvrdí Jozefína Kaššová z Úradu verejného zdravotníctva.
Aj keď sa vám kliešťa podarí vytiahnuť, treba pozorovať možné príznaky infekcie, ktorú na vás mohol preniesť, aby ste prišli k lekárovi včas. Zvlášť zákerne sa pritom prejavuje kliešťová encefalitída. Je pritom nebezpečnejšia ako lymská borelióza, keďže útočí na mozog. "Lymská borelióza má príznaky ako viróza a lieči sa antibiotikami. Aj encefalitída pripomína v prvých dňoch virózu, potom príznaky ustúpia, ale po týždni sa choroba začne prejavovať v oveľa horšej podobe ako na začiatku. Na encefalitídu neexistujú lieky, ale existuje očkovanie," dodáva Kaššová.
Počet nakazených stúpa
Najviac nakazených kliešťov sa nachádza v oblasti okolo rieky Váh. Ďalšou oblasťou je juhozápadná časť Slovenska, napríklad pohoria Tríbeč a Vtáčnik, Pohronská a Nitrianska pahorkatina, ďalej oblasť Malých Karpát, okresy Levice, Nitra, Nové Zámky a Trenčín.
V minulom roku ochorelo na kliešťovú encefalitídu 174 ľudí, a to najviac v Banskobystrickom kraji. V tomto roku už zaznamenali 87 ochorení, a to sa sezóna kliešťov ešte len rozbieha. Trend za posledných desať rokov ukazuje, že zlepšenie situácie sa neočakáva. Počet nakazených totiž stúpa.
Trochu optimistickejšia situácia je pri lymskej borelióze. Tam je za posledných desať rokov vidieť mierne klesajúci trend. V minulom roku evidovali 1104 prípadov lymskej boreliózy, a to najviac v Žilinskom kraji. V tomto roku zatiaľ ani jeden prípad.