Priaznivcov domáceho vyučovania na Slovensku pribúda
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nechodia do školy, ale učia sa doma s rodičmi. Niektoré deti navštevujú školu iba jedenkrát za polroka, keď musia ísť na preskúšanie. Tak vyzerá domáce vzdelávanie, keď je možné aj vyučovanie cez Skype.
Aktovku nepotrebujú a ich triedou je detská izba alebo aj záhrada. Idú vlastným tempom, učia sa aj výrobou špeciálnych pomôcok a históriu spoznávajú vďaka početným výletom. V jednej rodine z piatich školopovinných detí len jedno navštevuje školu, ďalšie sa učia doma. Keďže v susednom Česku už je povolené domáce vyučovanie aj pre druhý stupeň základnej školy, deti sú prihlásené v Březovej, kde vyučovacie hodiny prebiehajú cez internet. Na Slovensku sa aktuálne vzdeláva v domácom prostredí 140 detí.
Obe rodiny prešli na domáce vzdelávanie po vážnych problémoch v škole. Dnes dosahuje aj lepšie výsledky. V druhej rodine sa rozhodli pre zmenu, keď sa u prváčika objavili dyslektické ťažkosti.
Podľa psychológov to má veľa plusov. Ak dieťa zaujíma ľudské telo, naučí sa cez jednu tému rôzne predmety. V sociálnej oblasti to ale vraj môže priniesť mínusy. "Je potrebné, aby sa učilo napríklad aj vzťahu k autoritám, že tento učiteľ si vyžaduje jednu vec, tento zase druhú, a možno prepínať medzi týmito vzťahmi," vysvetľuje školský psychológ, Michal Hacaj. "Moje deti v podstate každý deň v týždni odchádzajú na nejaký krúžok, na nejakú voľnočasovú aktivitu," hovorí o socializácii detí matka učiaca deti doma, Viera Krajčovičová.
Takéto deti podporuje a vyučuje aj Daniel Hevier. "Deti by sa mali učiť hrou, zážitkami," obhajuje domáce vyučovanie známy básnik. Slovné druhy sa vraj dajú učiť aj na hračkárskych figúrkach a rozboru literárnych diel u neho predchádza napríklad rozobratie tlačiarne.
Vzdelávať deti na Slovensku môžu len rodičia pokiaľ majú adekvátne vzdelanie, alebo si zoženú akéhosi garanta. Aj na Slovensku už ale ministerstvo plánuje dať takúto možnosť aj deťom na 2.stupni.