Ako zázrakom prežila. Židovka si na Slovensko pamätá matne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Počas vojny nebolo veľa detí, ktoré sa narodili židovským rodičom. Ak sa aj narodili, väčšinou zomreli. Chava Rechnitz je jedna z mála, ktoré prežili.
Chava Rechnitz pochádza zo Slovenska, no pamätá si na našu krajinu len matne. Mala len niekoľko týždňov, keď začali Bratislavu bombardovať.
Chava pochádza z bratislavskej židovskej rodiny. Keď sa stal antisemitizmus v roku 1939 oficiálnou ideológiou, Židov zbavili práv, z jej rodičov sa stali občania druhej kategórie.
"Túto žltú hviezdu musel povinne nosiť môj otec, keď pracoval v obchode, ktorí arizovali židovským majiteľom," hovorí Chava, ktorá má dnes takmer 73 rokov.
Ukrývali sa
Keď Nemci obsadili Slovensko, Chava sa so svojou matkou a s bratom ukrývali v miestnosti na Štefaničovej ulici, v ktorej sa tlačilo až 15 ľudí: "Keď sme boli v bunkri, nemali sme čo jesť a moja mama ma musela kojiť. Bol zázrak, že som zostala nažive."
Správca domu podozrieval matku Chavy, že je židovka. Našťastie mala falošné doklady a vzhľad s árijskými črtami. "V bunkri sme zostali až do oslobodenia Bratislavy v apríli 1945," tvrdí Chava. Väčšinu rodiny jej matky a otca zavraždili v nacistických táboroch.
Chava Rechnitz je jednou z posledných preživších spomedzi židovských detí, ktoré sa narodili na konci druhej svetovej vojny.