Za časté vynechávanie školy môžu žiakov čakať komisionálne skúšky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Návrh predložil Národnej rade nezaradený poslanec Oto Žarnay ako jeden z hlavných cieľov novely zákona o výchove a vzdelávaní. Dosiahnuť by chceli zamedzenie bezdôvodných absencií plnoletých žiakov na stredných školách.
Cieľom je tiež podpora zabezpečenia riadnej školskej dochádzky žiakov a skvalitnenie ich vedomostnej úrovne pri prechode do vyššieho ročníka, ako aj explicitné zakotvenie práva rodiča alebo zástupcu zariadenia plnoletého dieťaťa na strednej škole na informácie o jeho výchovno-vzdelávacích výsledkoch.
Hrozí aj opakovanie ročníka
"Dosiahnutie požadovanej úrovne a rozsahu získaných vedomostí, zručností a schopností je podmienené aj dôslednou účasťou na výchovno-vzdelávacom procese. Žiak, ktorý bez ohľadu na dôvod absencie a jej hodnotenie, čiže či sú vymeškané hodiny ospravedlnené, alebo neospravedlnené, má najmä pri prechode do vyššieho ročníka značnú nevýhodu, ktorú zvyčajne nedokáže ani s pomocou rodičov, pokiaľ prejavujú o jeho školské výsledky záujem, prekonať. Medzery vo vzdelávaní, ktoré pri dlhodobejšej absencii vznikajú, spôsobujú, že žiakovi tak unikajú logické súvislosti a nadväznosti v jednotlivých vyučovacích predmetoch, úroveň a rozsah osvojených vedomostí a zručností sa znižuje," uvádza v dôvodovej správe Žarnay. Predkladateľ zákona považuje za potrebné zaviesť zákonný inštitút komisionálneho preskúšania pri viac ako 25 percent vymeškaných vyučovacích hodín, prípadne opakovanie ročníka pri viac ako 35 percent vymeškaných vyučovacích hodín, aby bola dostatočne zabezpečená vedomostná úroveň absolventov primárneho i sekundárneho vzdelávania.
"Fenomén plnoletých stredoškolákov sa v novodobej školskej histórii s príchodom deviateho ročníka základnej školy a odkladov povinnej školskej dochádzky stal neodmysliteľnou realitou. Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný podľa školského zákona vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností. Zákon o rodine uvádza, že vyživovacia povinnosť rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť. S uvedenými povinnosťami musí však korešpondovať aj explicitne vyjadrené právo rodiča alebo zástupcu zariadenia byť dôsledne a včas informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch žiaka, ako aj o jeho dochádzke na vyučovanie," uvádza poslanec s tým, že tomuto právu zodpovedá povinnosť školy riadne a včas informovať rodiča alebo zástupcu zariadenia o všetkých skutočnostiach, ktoré súvisia s výchovno-vzdelávacími výsledkami žiaka a jeho dochádzkou bez toho, aby boli dotknuté jeho práva získané plnoletosťou.
Neprítomnosť sa odráža na prospechu
Dochádzka žiakov na vyučovanie na stredných školách podľa Žarnaya úzko súvisí s prospechom žiakov, ako aj naplnením štandardov pre úspešné ukončenie strednej školy a prípravy na ďalšie štúdium, či uplatnenie sa v pracovnom procese. "Spolupodpísaním rodiča, prípadne zástupcu zariadenia, na písomnom ospravedlnení žiaka je zabezpečená nielen ich informovanosť o vynechaní vyučovania, ale aj pomôže zamedziť zbytočným absenciám žiakov, ako aj rôznym problémom, ktoré vznikajú vedeniu stredných škôl s akceptáciou ospravedlnení plnoletých žiakov," nazdáva sa Žarnay.