Ministerstvo už zriadilo komisiu na prešetrenie odstrelenia medvedice Ingrid
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VYSOKÉ TATRY / Petícia na prešetrenie odstrelu medvedice Ingrid zrejme zaúčinkovala. Ministerstvo životného prostredia už zriadilo komisiu na tento účel.
Iniciátorom petície za prešetrenie odstrelu medvedice Ingrid je SOS linka pre zvieratá v núdzi. Podpísalo ju už viac ako 13 600 ľudí. Ministerstvo životného prostredia práve na tento účel zriadilo komisiu. Jeden z jej členov je ekológ Erik Baláž z lesoochranárskeho zoskupenia Vlk.
Erik Baláž tvrdí, že za problémom s medveďmi je neriešenie problémov s odpadmi za posledných pätnásť rokov. „Ak by to bolo vyriešené, medvedica by nikdy v Smokovci neprišla medzi ľudí, pretože jediný dôvod, prečo medvede chodia k ľuďom, sú odpady, respektíve potrava. Ľudí sa boja, ak k odpadu nemajú prístup, nemajú ani dôvod prichádzať medzi ľudí,“ povedal.
Riešenie podľa neho spočíva vo výstavbe staničiek, ktoré začali Vysoké Tatry budovať už počas minulého roka.
Dobrým riešením v rámci prevencie sú podľa Baláža staničky, s výstavbou ktorých mesto Vysoké Tatry začalo vlani. „Možno existujú aj jednoduchšie riešenia, videl som napríklad aj také staničky, ktoré majú veľkosť ako normálna popolnica, no medveď si ich nevie otvoriť. Dá sa to urobiť aj v podobnom štýle ako fungujú zberné nádoby na šatstvo,“ navrhol.
Baláž videl medvedicu Ingrid na strome a jej správanie. na vlastné oči: „Bola na strome a dole bol veľký kontajner so stavebným odpadom, do ktorého ale ľudia hádzali aj zvyšky potravy. Zišla z neho a vliezla do kontajnera. Ak by tam potrava nebola, odišla by.“
Vrátili sa 90. roky
Ekológ pripomenul, že rozsahom podobné problémy s medveďmi mali v 90. rokoch minulého storočia aj v Demänovskej doline. „Niekedy tam zastrelili aj tri medvede ročne. Potom sa to však vyriešilo tak, že prístup k odpadom sa zabezpečil a odvtedy tam takéto problémy nie sú,“ pripomenul.
V Tatrách sa situácia zhoršuje. „Postupne sa učí chodiť za potravou do blízkostí obydlí čoraz viac medveďov. Napríklad ak medvedica chodí aj s mladými, tie sa naučia tomuto spôsobu života a problém následne narastá. Pred pätnástimi či dvadsiatimi rokmi chodil za potravou napríklad len občas nejaký medveď, ale nebolo to také výrazné. Teraz sú tu už generácie medveďov, ktoré sú na to naučené,“ dodal. Problémom sú podľa Baláža aj chatári, ktorí podľa neho niekedy úmyselne prikrmujú medvede.
Podľa generálneho riaditeľa Štátnej ochrany prírody Milana Boroša by mohol osud takzvanej kontajnerovej medvedice Ingy slúžiť ako apel na zodpovednejšie sa správanie obyvateľov, hotelierov, prevádzkovateľov reštaurácií v danom regióne. „Je nesmierne dôležité zaisťovať kontajnery so zvyškami potravín pred medveďmi a nedávať im dôvod zvykať si na prítomnosť človeka,“ uviedol vo svojom vyhlásení.