Počet vlkov a medveďov narastá, agrorezort ho bude regulovať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA 13. júla (SITA) - Počet veľkých šeliem sa na Slovensku zvyšuje, ministerstvo pôdohospodárstva preto považuje reguláciu ich počtu za nevyhnutnú. Agrorezort to konštatuje v Správe o lesnom hospodárstve za rok 2016, v takzvanej Zelenej správe, ktorú predložil na pripomienkové konanie. "Reguláciu početnosti si vyžaduje aj medveď a vlk, nielen z dôvodu zvyšujúcich sa škôd spôsobovaných týmito šelmami najmä v živočíšnej výrobe, ale aj pre ich vysoký počet na malom území a strate plachosti," uvádza sa v správe.
Lesníci odhadujú, že k marcu 2016 žilo na Slovensku 2 235 medveďov, poľovníci vlani zastrelili 18, ďalších 16 uhynulo. Vlkov bolo vlani v slovenských horách asi 2 540, odstrelili 47, uhynulo šesť vlkov. O 234 jedincov sa zvýšila populácia tatranského kamzíka, pričom stúpla na číslo 1 262. Až kriticky sa znižuje populácia tetrova hlucháňa a tetrova hoľniaka, ktorých spolu nie je ani 2 000. Narastá tiež počet nepôvodných druhov šakala zlatého a psíka medvedíkovitého. Agrorezort evidoval minulý rok 38 potvrdených útokov medveďa hnedého na človeka, čo je o šesť útokov viac než rok predtým.
Neustále narastá tiež počet raticovej zveri, ktorá podľa Zelenej správy ohrozuje obnovu a vývoj lesných porastov a spôsobuje ekologické i ekonomické škody. Dôvodom sú najmä nesprávne zostavené plány chovu a lovu, ktoré nezodpovedajú skutočným stavom zveri v poľovných revíroch, ako aj neplnenie týchto plánov, nadmerné a nesprávne prikrmovanie zveri a nadbytok potravy v kombinácii s miernejšími zimnými obdobiami. Odstrel jelenej, danielej a srnčej zveri bol vlani v porovnaní s rokom 2015 vyšší.
Škody spôsobené raticovou zverou dosiahli vlani v lesnom hospodárstve a poľnohospodárstve 1,37 milióna eur, čo je asi o 100-tisíc menej než rok predtým. Škody spôsobené veľkými šelmami sa zvýšili v porovnaní s rokom 2015 o 341-tisíc eur a dosiahli čiastku 1, 75 milióna eur. Najvyššie škody spôsobil podľa správy vlk (1,29 milióna eur), nasleduje rys ostrovid (323-tisíc eur) a medveď hnedý (136-tisíc eur). "Z celkovej výšky škôd pripadá najviac na škody v poľovníctve a na zveri, a to až 1, 63 milióna eur," píše ministerstvo.
Celková výmera poľovnej plochy Slovensku dosahuje 4,5 milióna hektárov. Z toho sa na poľnohospodárskej pôde nachádza približne 2,3 milióna hektárov, na lesných pozemkoch dva milióny hektárov a na vodných plochách je 51-tisíc hektárov. V roku 2016 bolo na Slovensku evidovaných 1 883 poľovných revírov, pričom ich priemerná výmera predstavuje 2 366 hektárov.