Novým šéfom ÚRSO je Ľubomír Jahnátek
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Ľubomír Jahnátek sa stal šéfom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Do funkcie ho vymenovala vláda SR na náhradnom pondelkovom rokovaní. Ako po skončení rokovania uviedol premiér Robert Fico, Ľubomír Jahnátek bol výrazne lepší ako ostatní kandidáti. Funkčné obdobie mu začína od utorka 25. júla.
"Potrebujem, aby sme na Slovensku mali silný regulačný rámec. Úrad je dôležitý, má svoje kompetencie a ja očakávam od nového predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, že tento silný regulačný rámec bude aj náležite využívať," povedal Fico.
Doterajšieho poslanca Národnej rady SR a bývalého ministra hospodárstva a pôdohospodárstva do pozície predsedu regulačného úradu odporučila výberová komisia na základe výberového konania. Jahnátka do výberového konania nominovala Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ), komisia ho vybrala spomedzi štyroch kandidátov. Osemčlenná výberová komisia bola zložená zo štyroch členov ministerstva hospodárstva. Ďalšie štyri stoličky v komisii obsadili zástupcovia AZZZ, Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska.
Podľa štátneho tajomníka rezortu hospodárstva Vojtcha Ferencza je Jahnátek politicky nezávislý kandidát a nezávislý odborník. "Pán Jahnátek nám načrtol svoju víziu, chce sa zaoberať vyhláškami v elektroenergetike, v tepelnom hospodárstve, v plynárenstve," povedal Ferencz.
Po rozhodnutí výberovej komisie sa Jahnátek vyjadril, že v prvom rade chce otvoriť úrad verejnosti. Za veľmi dôležité považuje aj nastavenie pravidiel regulácie v sieťových odvetviach na niekoľko rokov dopredu, aby sa zabezpečila predvídateľnosť cien energií.
Ako dodal, potrebné bude čo najskôr vyriešiť aj “ističový problém“, ktorý bol za chaosom s cenami energií na začiatku tohto roka. Jahnátek sa taktiež chce znova pozrieť na odpisovanie majetkov energetických spoločností. Akútny problém vidí aj v nastavení tarify za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí časť z ceny elektriny a ktorá v sebe zahŕňa aj podporu obnoviteľných zdrojov.