Slováci by si mali dávať pozor na pôvod vajec a hydiny, varuje agrorezort
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Slovenskí spotrebitelia by sa mali mať pri nákupe vajec a hydiny na pozore. V Holandsku inšpektori kontrolujú viac ako 200 hydinových fariem pre podozrenie z nelegálneho pridávania pesticídu fipronil do prípravkov a krmiva na ošetrenie sliepok proti parazitom.
Škandál už zasiahol Nemecko, Francúzsko, Britániu i krajiny Beneluxu. Holandsko už dokonca vyzvalo občanov, aby dočasne nekonzumovali vajcia. Problémy majú aj v Poľsku. Informoval o tom hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Vladimír Machalík.
"Kontaminované holandské vajcia síce na Slovensko nedistribuovali, no vyzývam spotrebiteľov k veľkej opatrnosti pri nákupe nielen vajíčok, ale aj produktov z hydiny. Špeciálne opatrní by mali byť obyvatelia pri hraniciach s Poľskom, v ktorom sa inkriminovaný prípravok používa. Naša Štátna veterinárna a potravinová správa už koná a situáciu u nás podrobne monitorujeme,“ vyhlásila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná.
"Sme zisťovali, či k nám tie vajíčka boli dovezené. Neboli dovezené na Slovensko a v ďalšom kroku budeme vyšetrovať vajíčka hlavne dovezené zo zahraničia, väčšinou z Poľska sa dovážajú na Slovensko," povedal Jozef Bíreš, riaditeľ ŠVPS SR.
Ide pritom už o druhý škandál pôvodom v Holandsku. Aj ten nedávny s brazílskym mäsom mal pôvod práve v tejto krajine, ktorá je jedným z najväčších výrobcov a exportérov potravín na svete. Agrorezort odporúča spotrebiteľom, ak si chcú byť úplne istí, aby sa preventívne vyhli nákupu vajec a hydiny z Poľska a uprednostnili radšej vajcia a mäso pôvodom zo SR, ktoré sú pod prísnym dohľadom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy v celom výrobnom procese.
Slovensko získalo informáciu o zistení rezíduí pesticídu fipronil v miliónoch vajec pochádzajúcich z holandských fariem prostredníctvom systému rýchleho varovania. Rezíduá našli kontrolóri už počas laboratórneho testovania v Nemecku a Belgicku. Kontrolné orgány zistili nepovolené látky u producentov používajúcich prostriedok na ošetrenie sliepok proti parazitom s názvom DEGA 16. Výrobca do inak schváleného prípravku na ošetrovanie hydiny nelegálne pridával látku fipronil. Práve prípravok DEGA 16 používajú v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Nemecku, ale aj susednom Poľsku.
Kontaminované nie sú všetky šarže, no kontroly sa ešte neskončili. Analýzam podrobili aj iné prípravky používané na dotknutých farmách. Nelegálne pridávaný fipronil zistili taktiež v doplnku krmiva s názvom Copper Boost.