Zatiahnuté
Bratislava
Cecília
22.11.2024
O motorke snívajú mnohí. Takéto sú pravidlá pre získanie vodičského oprávnenia
Zdielať na

O motorke snívajú mnohí. Takéto sú pravidlá pre získanie vodičského oprávnenia

BRATISLAVA / To čo platí u nás, nemusí platiť v zahraničí. Spozornieť by mali všetci tí, ktorí si chcú spraviť vodičský preukaz typu A. Oprávnenia sa totiž delia do viacerých skupín.

Vodičské oprávnenia na motocykle sa delia do štyroch skupín, každá z nich má svoje špecifiká. Na získanie tohto oprávnenia na určitý druh motorky, musí uchádzač spĺňať určité kritéria, ktoré sa vzťahujú na najmä na vek vodiča a silu motorky.

Rozdelenie a charakteristika

AM sú najslabšie motorky, ľudovo ich môžme prirovnať k babetám. A1 sú prevažne menšie a ľahšie skútre, ktoré dosahujú rýchlosť okolo 100km/h. A2 sú už väčšie a silnejšie motorky, napríklad do terénov, cestné motorky alebo aj silné skútre, ktoré dosahujú vysokú rýchlosť. Posledná skupina je A, tam ide prevažne o motorky, ktoré sú extrémne rýchle a športové. Využívajú sa aj na pretekárskych okruhoch. "Tam je veková hranica 24 rokov. Je možné tú vyššiu skupinu získať po 2 rokoch praxe buď na základe osobitného výcviku alebo osobitnej skúšky," hovorí dopravný konzultant Igor Dolanský.

Ak si niekto spravil vodičský preukaz na osobné auto, môže počas prvých dvoch rokoch jazdiť na skútri, ktorý jazdí maximálne 50km/h. "V prípade, že máme udelené vodičské oprávnenie na skupinu B po dobu aspoň dvoch rokov, môžme riadiť vozidlá skupiny A1 teda motorky s obsahom do 125 centimetrov kubických s výkonom do 11 kilowattov, ale iba s automatickou prevodovkou a iba na území Slovenska," upozorňuje Dolanský. Táto skupina sa nezapisuje do vodičského oprávnenia, vyplýva zo zákona a ten platí iba na našom území.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy