Zatiahnuté
Bratislava
Alexandra, Karina
2.1.2025
Pred 25 rokmi zomrel Alexander Dubček
Zdielať na

Pred 25 rokmi zomrel Alexander Dubček

BRATISLAVA / Príbeh Alexandra Dubčeka prežil totalitnú éru aj obdobie našej samostatnej štátnosti. Dvadsaťpäť rokov od jeho úmrtia po tragickej nehode sa o tejto významnej osobnosti bývalého Československa stále veľa hovorí. Jeho odkaz "politika s ľudskou tvárou" je totiž aktuálny aj v súčasnosti.

Na českej diaľnici 1. septembra 1992 havarovalo auto, v ktorom sedel Alexander Dubček. Jedna z najvýraznejších politických osobností tej doby. Zranenia po nehode boli také vážne, že boj o život prehral. V utorok, 7.novembra, to je presne 25 rokov.

"Vznikajú konšpirácie, že to bola vyššia moc, ktorá vtedy zasiahla. Ja si myslím, že to bola jednoducho nešťastná havária," uviedol politológ Miroslav Kusý.

Ľudská tvár

To najdôležitejšie, čo sa s Alexandrom Dubčekom spája aj ľudská tvár. Bol proti tvrdým metódam komunistického režimu a chcel, aby národ mohol žiť voľnejšie. Preto ho niektorí označovali za naivného. "Bolo to asi nesplniteľné heslo v tej dobe, aká tu bola. Ale bolo to veľmi sympatické. Aspoň si režim prispôsobiť tak, aby sa v ňom dalo lepšie dýchať a to bolo na Dubčekovi veľmi prijateľné pre národ," dodal Kusý.

"Môj otec bol skromný človek, veľmi si vážil Willy Brandta, Kennedyho a tých, ktorí vytvárali ako on hovoril dôstojný život človeka. Bol naivný v tom, že si išiel za svojim cieľom, napriek tomu, že si uvedomoval riziká. Veľa nenarozprával, ale robil," spomína na svojho otca syn Pavol.

Jeho snahy o väčšiu voľnosť prekazili tanky, ktoré sa objavili v uliciach v auguste 1968. "Napriek tomu, že bol komunista, to ľudské v ňom prevládalo," hovorí Milan Kňažko. "Jeho odkaz je určite ľudská tvár v politike a týka sa každého režimu," hovorí Ján Budaj.

Na námestí, ktoré nesie jeho meno pri buste pred parlamentom si jeho pamiatku uctil predseda Národnej rady Andrej Danko.

SITA

Najčítanejšie správy