Mal 4 roky a mesiace strávil s rodinou v diere v zemi. Profesor Traubner prežil vďaka slušným ľuďom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Boli by ste ochotní nosiť jedlo do hôr ľuďom, ktorí sa tam ukrývajú v jame? Od toho závisel život špičkového slovenského lekára, profesora Traubnera. Ako 4-ročný chlapec sa spolu so svojimi rodičmi a starými rodičmi niekoľko chladných zimných a jarných mesiacov skrýval v lese nad Valaskou Belou. Aj o tom hovorí dokument, ktorý o tomto známom lekárovi nedávno vznikol.
Dnes známy neurológ Pavel Traubner sa narodil v Ilave. Jeho otec tam bol známym zubárom. Možno práve preto ho na jeseň 1944 jeden známy, ktorý bol funkcionárom Hlinkovej gardy varoval. "Ak nezmiznete, zajtra ráno vás naložia do vagóna a pôjdete cez Žilinu do Osvienčimu, ste v pláne," povedal im vtedy spriatelený gardista. Rodine Traubnerovcov pomohli ukrývať sa úplne cudzí ľudia, ktorí žili na lazoch. Aj stará mama pani Urminskej, Kristína Sýkorová, ktorá ich nechala prespať v malej dreveničke.
Ani u nej však nemohli zostať, pretože ich niekto udal. Museli odísť do lesov. Chlapi im pomohli vykopať jamu a v nej sa rodina ukryla. Priamo v lese ich našla aj stará mama Milana Cíbika spolu so svojím bratom. Boli vtedy ešte deťmi, mali okolo 10 rokov. "Predtým sa nepoznali, náhodou ich objavili a potom im nosili jedlo," povedal Milan Cíbik, vnuk záchrankyne Traubnerovcov.
Pri nakrúcaní filmu sa Pavel Traubner po dlhých rokoch vrátil na miesta, kde ako dieťa trpel a zároveň sa tam zachránil. "V jame v lese, o ťažkom hlade a veľkej zime. Boli to hrozné podmienky a to, že sme prežili bol zázrak, lebo naokolo postrieľali množstvo židov," spomína Pavel Traubner.
Dokumentárny portrét o záchrane rodiny Traubnerovcov je určený predovšetkým študentom. "Aby sme mladým ukazovali, aká je krehká hranica medzi nenávisťou, a že sa tomu súčasná situácia približuje," hovorí Martin Korčko, spoluscenárista filmu.
Vznik filmu podporila aj ambasáda Spojených štátov amerických. "História nezomrela po vojne, a my jej potrebujeme rozumieť aj dnes," myslí si veľvyslanec USA na Slovensku, Adam Sterling.
Veľmi silnou myšlienkou filmu je pomoc. Pomoc och úplne cudzích ľudí, keď zistili, že v lese sa ukrýva rodina. Tým, že Traubnerovcom nosili jedlo, ohrozili seba a svoje rodiny, ale robili to, lebo verili, že je to správne. "Prežili sme vďaka slušným ľuďom," hovorí profesor Traubner.
Pani Sýkorová dokonca aj krivo prisahala, keď ju prišli vyšetrovať, či ukrýva Židov. Prisahala na kríž tak presvedčivo, že jej uverili. Ale ťažilo ju, že to musela urobiť. Jej syn jej na to po vojne povedal: "Mama, keď je Boh, ten musel vidieť, že ste zachránili 6 ľudských životov. Pôjdete za to do neba". "Som na to aj pyšná, že bola taká dobrá a ja sa snažím zachovávať v našej rodine takéto dobro," hovorí s hrdosťou vnučka záchrankyne, Eva Urminská.