Lekárnici zápasia s nedostatkom liekov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Lekárnici opäť zápasia s nedostatkom liekov. Momentálne chýba antibiotikum - penicilínový sirup, ktorý užívajú deti s angínou.
Odpovede na otázku či v jednotlivých lekárňach majú penicilínový sirup sú veľmi podobné. Buď majú posledné kusy alebo im došli pred týždňom posledné zásoby a dokonca sa nedá objednať. Farmaceuti za sirup nevedia poskytnúť adekvátnu náhradu, a preto posielajú rodičov späť k lekárovi. Ministerstvo však tvrdí, že náhrada na trhu existuje.
Rodičia malých pacientov, pre ktorých je penicilínový sirup primárne určený, musia obiehať lekárne, v ktorých sú ešte posledné zásoby tohto lieku. Lekári mali doteraz na výber pri predpisovaní receptu na výber dva druhy liekov s účinnou látkou. "Jeden z nich zaznamenal asi pred tromi mesiacmi výpadok, bol nahrádzaný iným antibiotickým sirupom s tou istou účinnou látkou. Bohužiaľ aj ten došiel v zásobách distribučných firiem," potvrdila situáciu jedna z farmaceutiek.
"Niektoré lekárne sa predzásobili, no už aj u nich sme dnes našli iba posledné kusy. Výrobca nás informoval, že ide o problém vo výrobe. Čo sa týka druhého prípadu, dodávky by mali byť obnovené už počas niekoľkých dní. Najneskôr do polovice mesiaca. Robí sa maximum pre to, aby to bolo čo najskôr," uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR, Zuzana Eliášová
Dovtedy musia rodičia malých detí vydržať a spolu s lekárom zvoliť vhodnú alternatívu. Tá však podľa pediatričky nie je: "Pri voľbe lieku je pri angíne zásadným fenixometylpenicilín. To znamená, že nie je vhodé v tejto diagnóze dávať iné antibiotiká, aj keď sú na báze sirupu." Tento typ angíny sa u detí vyskytuje v piatom až desiatom veku života. Pediatrička ani rodičia si nevedia úplne predstaviť, aby také malé dieťa prehĺtalo tabletku. "V tom prípade nemusí byť dodržaná dávka, ak sa nezje celá rozdrvená tabletka. Je dôležité, aby tabletka do žalúdka prišla celá, aby sa rozpustila až tam. Určite uprednostňujeme skôr sirupovú formu," dodala pediatrička.
Ministerstvo zdravotníctva pravidelne vykonáva kontroly liekov. Od januára tohto roka viedlo 24 správnych konaní. Z tohto počtu sú doteraz v štyroch prípadoch rozhodnutia právoplatné a uložená pokuta bola vo výške 1 000 eur.
Veterinári môžu predpisovať aj niektoré ľudské lieky.