V bezbariérovosti zaostávame za Spojenými štátmi. Štáty EÚ majú čo doháňať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Štáty Európskej únie zaostávajú v bezbariérovosti za Spojenými štátmi. Takto súčasnú úroveň, aj na Slovensku, zhodnotila flámska poslankyňa Helga Stevens. Europoslanci v najnovšom uznesení vyzývajú k tomu, aby sa zmeny pre hendikepovaných ľudí robili oveľa rýchlejšie a účinnejšie.
Pomohlo by to približne 80 miliónom zdravotne znevýhodnených ľudí na pôde Európy. Pre nich je totiž stále pohyb na verejnosti každodenný boj. Bežné vyberanie peňazí či zaplatenie lístka MHD je napríklad pre nevidiacich a nepočujúcich veľký problém. "Spĺňame 10 alebo 15 percent z toho, čo by sme mali spĺňať pre hendikepovaných ľudí," uviedla predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Milada Dobrotková.
Väčšina štátov sa pritom zaviazala k Dohovoru o právach osôb so zdravotným postihnutím a európska stratégia pre túto oblasť funguje už siedmy rok. "Stratégia v súčasnosti ešte stále dobre nefunguje a v mnohých oblastiach sú veľké rezervy," povedala europoslankyňa Helga Stevens.
Nástrahou pre nevidacich aj nepočujúcich je aj orientácia v doprave či prístup do bankových inštitúcií. Zvlášť veľkou investíciou budú zmeny na nehnuteľnostiach. Nové už musia byť naprojektované bezbariérovo a pri rekonštruovaných to treba zaradiť do zmien. Tie sa dotkli aj budovy parlamentu, a to najmä kvôli poslankyni Silvii Shahzad. Úpravy robili aj v priestore pléna Narodnej rady. "Prerábalo sa aj ubytovacie zariadenie, teda priestor, ktorý môže využívať. Rovnako sa montovali nové rampy. Národná rada sa urobila naozaj plne bezbariérová," uviedla hovorkyňa národnej rady Zuzana Čižmáriková.
Tieto zmeny sa postupne snažia realizovať všetky rezorty. Napríklad v bratislavských Vajnoroch vzniká klientské centrum pre cudzincov. Do rekonštrukcie je už zahrnutá aj bezbariérovosť. "Ministerstvo vnútra bezbariérovosť vyžaduje už pri príprave projektovej dokumentácie. Ak sú možnosti obmedzenejšie, tak optimalizujeme prestavby tak, aby sa dala väčšina vecí vybaviť na prízemí," tvrdí hovorkyňa ministerstva vnútra. Tieto zmeny by sa mali urobiť čo najskôr. Stratégia v tejto oblasti je vymedzená len do roku 2020.