Mladí astronómovia sa zo súťaže v Thajsku vrátili ovenčení medailami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V roku 2007 na premiérovú Medzinárodnú olympiádu v astronómii a astrofyzike vyslalo svojich 86 zástupcov 21 krajín sveta, tento rok súťažilo 210 mladých ľudí zo 44 krajín.
Mladí astronómovia sa z Medzinárodnej olympiády v astronómii a astrofyzike v Thajsku vrátili s jednou zlatou, striebornou a bronzovou medailou. "Na ostrov Phuket, ktorý poznajú mnohí naši dovolenkári, sme sa tešili, hoci sme nešli oddychovať, ale dokázať a obhájiť vysokú úroveň vedomostí našej astronomickej mlade," hovorí vedúci výpravy a predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémií vied (SAV) Ladislav Hric. Od začiatku sa podieľa na organizácii Astronomickej olympiády na Slovensku pre žiakov základných a stredných škôl. Jej najlepší riešitelia spomedzi stredoškolákov sa každoročne nominujú na svetovú olympiádu.
"Thajsko organizovalo aj prvú medzinárodnú olympiádu v roku 2007 a my sme si tu zásluhou Roberta Barsu z Košíc, ktorý sa umiestnil medzi zlatými riešiteľmi, urobili dobré meno. Aj v tomto roku sme ho chceli obhájiť." Informuje o tom webová stránka SAV.
Nároky na mladých olympionikov sa z roka na rok zvyšujú. Kým v roku 2007 na premiérovú Medzinárodnú olympiádu v astronómii a astrofyzike vyslalo svojich 86 zástupcov 21 krajín sveta, tento rok súťažilo 210 mladých ľudí zo 44 krajín. "Tu už rozhodne nestačia základné vedomosti zo stredoškolského učiva. Preto sa naši postupujúci na olympiádu pripravovali tesne pred odchodom do Thajska na seminári v Krajskej hvezdárni a planetáriu Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom pod vedením jej riaditeľa Tomáša Dobrovodského," vysvetľuje Ladislav Hric.
Úlohy na olympiáde boli veľmi ťažké. Aj podľa slov súťažiacej Jany Švrčkovej, vedomosti, ktoré jej vlani postačovali na bronzovú medailu, by jej tohto roku nepriniesli ani diplom úspešného riešiteľa.
K svojej minuloročnej zlatej medaile z Indie pridal ďalšiu zlatú absolvent banskobystrického Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského Jozef Lipták, ktorý sa v celkovom poradí umiestnil na piatom mieste vo svete. Z rovnakého gymnázia je Martin Okánik, ktorý získal striebornú medailu. S bronzom sa z Thajska vracia jediná slovenská ženská reprezentantka Jana Švrčková z Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici.
Teleskopom vedci občas zachytia zaujímavé úkazy - napríklad usmiatu tvár oblohy.