Jasno
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2024
Len väčšie problémy a chaos. Tak vníma krízu osemročných gymnázií Beblavý
Zdielať na

Len väčšie problémy a chaos. Tak vníma krízu osemročných gymnázií Beblavý

Archívna reportáž

BRATISLAVA / Riešenia krízy osemročných gymnázií narobia ešte väčšie problémy a chaos, myslí si poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Ministerka školstva Martina Lubyová ohlásila, že plánuje problém riešiť prostredníctvom poslaneckej novely.

Na základe rozhodnutia bratislavského okresného úradu v budúcom roku nebudú môcť niektoré osemročné gymnáziá buď vôbec otvoriť prvé ročníky, alebo otvoria len zlomok súčasného počtu. Okresný úrad konal na základe zákona schváleného ešte za ministra Jána Mikolaja, podľa ktorého môže ísť v každom kraji na osemročné gymnáziá maximálne päť percent žiakov.

Ako odznelo na brífingu europoslankyne Jany Žitňanskej a poslanca NR SR Miroslava Beblavého, podľa Žitňanskej "doteraz nie sú známe kritériá, ktoré viedli okresný úrad k neotvoreniu prvého ročníka osemročných gymnázií. Za obeť tak padli aj unikátne školy, ktoré sa napríklad venujú deťom s aspergerovým syndrómom alebo deťom s vysokofunkčným autizmom.“

Protizákonné výnimky

"Ministerka Lubyová chce situáciu riešiť zvýšením limitu prijatých žiakov na osemročné gymnáziá z päť percent na desať. Ako vidíme, v Bratislave ale už okresný úrad pravdepodobne protizákonne povolil otvorenie väčšieho počtu tried a ďalej udeľuje výnimky,“ opísal situáciu Beblavý. Ministerka školstva Martina Lubyová ohlásila, že plánuje problém riešiť prostredníctvom poslaneckej novely.

Realita v číslach

Vo štvrtok na parlamentnom výbore pre školstvo sa bude prerokúvať poslanecká novela školského zákona, do ktorej je možné takúto zmenu vložiť. V piatom ročníku v Bratislavskom kraji je momentálne 6 253 žiakov, z čoho päť percent predstavuje 313 žiakov. To je horný limit počtu žiakov v prvých triedach osemročných gymnázií, ktorý mal okresný úrad povoliť.

Úrad ale podľa informácií zverejnených na rezortnej stránke povolil 650 miest, teda 10,4 percenta. Zároveň sú dnes školy ústne alebo písomne informované, že niektorým z nich okresný úrad ďalej pridá triedy. Percento detí sa zvýšilo minimálne na 11-12 percent. Úrady síce prekročili kvótu 10%, ale mali na to podľa ministra vnútra, pod ktorého spadajú, dôvod. "Školy, kde je potrebná miera talentu a osobitných schopností, nie sú súčasťou 10% limitu, keďže ide o špecializované školy," vraví Robert Kaliňák, minister vnútra.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy