Bývalý minister zdravotníctva o eHealth: Veľmi nešťastne sa to rozbehlo
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Pred viac ako 17 rokmi sedel na stoličke ministra zdravotníctva Roman Kováč. Na nové zmeny v súčasnom zdravotníctve má však vlastný názor. Vyspovedal ho reportér TV JOJ Rasťo Striško.
Téma eZdravie a najmä jeho zavedenie je v súčasnosti top témou ministerstva zdravotníctva. Zatiaľ čo vedenie sa snaží systém obhájiť a vyzdvihnúť jeho kvality, tí z praxe ako lekári a lekárnici novinke majú čo vytknúť. Podľa bývalého ministra zdravotníctva Romana Kováča elektronické zdravotníctvo nemalo najlepší štart.
"Podľa môjho názoru sa veľmi dlho vyvíja. Veľmi nešťastne sa to od začiatku rozbehlo. Utratilo sa množstvo peňazí na analýzy, z ktorých vlastne nič nevzniklo." Podľa Kováča by bolo efektívnejšie vybrať dva kraje a nasadiť tam pilotnú verziu na pol roka, alebo rok, aby sa vychytali chyby. Uznáva síce, že predstavitelia systému eHealth to myslia poctivo a veľmi dobre, ale mohli ešte počkať s celoplošným spustením, kým neodstránia chyby. "Lebo potom to spôsobuje nedôveru hlavne u lekárov, ale aj u pacientov," dodáva.
Obhliadky mŕtvych - odbornosť
Ďalším aktuálnym problémom, ktorým sa ministerstvo zaoberá a snaží sa nájsť kompromis, je obhliadky mŕtvych a nedostatok súdnych lekárov. "Tu by sme sa mali spoľahnúť na odbornosť. Nie je možné vyžadovať od kožného lekára, aby vykonal kvalifikovanú prehliadku, kde sa má zistiť príčina smrti, nedajbože aj príčina, ktorá môže byť niekde v trestnom čine," myslí si exminister.
Ohodnotenie lekára
Pokiaľ by ale aj ostatní lekári chceli vykonávať obhliadky, mali by prejsť kvalifikačným kurzom. "Ja by som sa priklonil k rozsiahlejšiemu kurzu, v trvaní asi jedného semestra a mali by to robiť oddelenia súdneho lekárstva." Podľa Kováča je ohodnotenie patológov 30 eur za obhliadku málo, súdni lekári by si zaslúžili aspoň 50 eur. "Nejde tam len o cenu samotného výkonu, ale tam sa financuje aj zodpovednosť toho človeka, ktorý sa podpíše na ten papier. Ten má potom váhu aj vo forenzných otázkach," dodáva nakoniec Kováč.
Pozrite si archívnu reportáž súvisiacu s problémom obhliadky mŕtvych: