Oblačno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Nielen telefóny, aj displej na palubnej doske odpútava pozornosť šoférov
Zdielať na

Nielen telefóny, aj displej na palubnej doske odpútava pozornosť šoférov

BRATISLAVA / V minulom roku sa stalo najviac dopravných nehôd, pri ktorých bola hlavnou príčinou nepozornosť vodiča. Vo väčšine prípadov to podľa policajtov bolo preto, že vodiči počas jazdy používali telefón. Podľa niektorých odborníkov ale znižujú pozornosť vodiča aj iné prístroje.

Za použivanie telefónu hrozí vodičom pokuta v blokovom konaní do výšky 50 eur. Podľa vyjadrenia šéfa dopravných policajtov sa budú do budúcna zameriavať hlavne nepozornosť vodičov. "Majú policajti dopravnej polície kamery a tieto kamery budú používané na to, aby technickými prostriedkami vedeli zadokumentovať toto porušenie," informuje riaditeľ odboru dopravnej polície Ján Ignaták.

Podľa niektorých odborníkov pri šoférovaní neodvádzajú pozornosť vodiča len telefóny, ale aj niektoré prístroje, ktoré sú súčasnou auta.

"Je to najčastejšie dotykový displej. My keď riadime o pozrieme sa na ten displej, tak v meste pri 50 km rýchlosti prejdeme 14 metrov. Prejdete cez prechod pre chodcov ani neviete, ako. Nevšimnete si, či niekto prichádza z boku do tej cesty. Tá nehoda môže vzniknúť razom," vysvetľuje Peter Mihálik, motoristický novinár. 

Trend je však taký, že veľké multimediálne displeje do áut montujú skoro všetky automobilky. Na nastavenie teploty, alebo ventilácie v aute tak namiesto manuálneho prepínača, na ktorý ste sa nemuseli pri nastavovaní ani pozerať, sa tak musíte preklikávať v menu. U niektorých modelov, kým sa dostanete napríklad k nastaveniu ventilátora, tak to trvá aj 5 sekúnd, počas ktorých sa plne nevenujete šoférovaniu.

Za tento čas pri 50 kilometrovej rýchlosti prejdete približne 70 metrov. Pre vašu bezpečnosť si veci, ktoré sa dajú nastaviť, upravte ešte pred jazdou. Napríklad klimatizáciu, alebo obľúbenú stanicu či pesničky.

"Niektoré automobilky si to uvedomili a začali sekundárne montovať aj rôzne bezpečnostné systémy, ktoré dávajú pozor na to, či idete v jazdnom pruhu, či ide auto pred vami alebo či auto pred vami nezačne brzdiť," hovorí Mihálik.

Všetky takéto bezpečnostné systémy sa dajú jednoducho vypnúť a aj keď sú zapnuté, tak narozdiel od vás, nehode zabrániť nedokážu.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy