Polojasno
11°
Bratislava
Bohumír
8.11.2024
ZOZNAM: Bilingválne gymnáziá na Slovensku zažívajú boom
Zdielať na

ZOZNAM: Bilingválne gymnáziá na Slovensku zažívajú boom

BRATISLAVA / Bilingválne gymnáziá na Slovensku zažívajú boom. Záujem o nich rastie. Práve v týchto dňoch sa mnohí rodičia rozhodujú, či a kam dieťa do 20. februára prihlásiť na cudzojazyčné štúdium. Takto funguje systém bilingválnych gymnázií.

"Rozdiel medzi štvorročným a päťročným bilingválnym gymnáziom je v tom, že deti prvý ročník majú dvadsať hodín výuky cudzieho jazyka do týždňa," uviedla Soňa Hanzlovičová, poradkyňa ministra vnútra pre školstvo.

V prvom ročníku niektoré predmety odpadnú a neskôr sa vyučujú v danom cudzom jazyku. Niektoré bilingválne gymnáziá ponúkajú možnosť skrátiť si štúdium na štyri roky tým, že 3. a 4. ročník už žiak dokončí v inej krajine. O ľahšie sa potom dostanú na tamojšiu vysokú školu.

Na bilingválnom gymnáziu sa maturuje dvakrát. V 4. alebo 5. ročníku. Rodičia by mali zvážiť náročnosť najmä v prvom ročníku, a podľa odborníčky aj to, či dieťa plánuje študovať na slovenskej alebo zahraničnej škole. "Deti majú predmety v cudzom jazyku a keď potom pôjdu na slovenskú vysokú školu, musia sa terminológiu učiť znova. Potom stagnujú a majú toho veľmi veľa," dodala Hanzlovičová.

Každý rok je na bilingválnom gymnáziu v prvom ročníku viac ako dvetisíc detí. Na Slovensku je 70 bilingválnych gymnázií. Najviac, 16, ich je v bratislavskom kraji. Najmenej v banskobystrickom.

Kompletný zoznam bilingválnych gymnázií na Slovensku

​V Banskej Bystrici už dva roky funguje čínske bilingválne gymnázium v pôsobnosti ministerstva vnútra. Na Slovensku máme päť štátnych ruských bilingválnych gymnázií, najväčšej popularite sa tešia tie, ktoré vyučujú v anglickom jazyku. Záujem o nemčinu už nie je taký, ako v minulosti.

Ako si správne vybrať?

Najlepšie je podľa odborníčky hovoriť hlavne s dieťaťom. A na bilingválne gymnázium sa hlásiť hlavne vtedy, ak je predpoklad, že ho aj dieťa v praxi využije. "Veľa s odvíja od toho, ako je dieťa nastavené. Má talent na jazyky, matiku, umenie, kultúru? Snažme sa vnímať aj túto stránku," odporúča odborníčka.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy