Oblačno
Bratislava
Emília
24.11.2024
Výsledky testov pozostatkov J. Tisa nie sú známe, Bytčania sa o ňom nechú baviť
Zdielať na

Výsledky testov pozostatkov J. Tisa nie sú známe, Bytčania sa o ňom nechú baviť

Zdroj: jozeftiso.druhasvetova.sk

Výsledky testov pozostatkov Jozefa Tisa by mohli byť známe o mesiac. J. Tiso sa narodil pred 120 rokmi v Bytči. Jej obyvateľom sa o prezidentovi slovenského vojnového štátu nechce baviť.

Výsledky testov údajných pozostatkov prezidenta vojnového Slovenského štátu Jozefa Tisa nie sú známe ani vyše pol roka od otvorenia hrobu, v ktorom bol vraj Tiso pochovaný po poprave. Podľa farára blumentálskeho kostola Jozefa Herényiho by mohli byť výsledky známe na budúci mesiac. Šéf Spoločnosti Andreja Hlinku (SAH) Stanislav Májek však nevylúčil, že analýza DNA pozostatkov môže trvať aj vyše roka. 

"Pracuje sa na tom. V novembri by to malo byť jasne rozhodnuté, či sú výsledky, alebo nie sú výsledky," povedal ČTK bratislavský farár Herényi, ktorý sa podieľal na otvorení hrobu spolu so SAH. Upozornil, že vyše 60 rokov po Tisovej poprave je náročné nájsť porovnávací materiál, z ktorého by sa dala získať vzorka Tisovej DNA.

"Nie je to beznádejné," dodal však Herényi. Šéf SAH Májek bol v odhadoch termínu ukončenia testov opatrnejší. "Mám informácie, že takéto skúmanie DNA v niektorých prípadoch trvá rok aj dlhšie," povedal ČTK.

Ešte v lete pritom tvrdil, že závery by mohli byť známe v septembri. Májek napriek tomu nepochybuje, že v hrobe je skutočne pochovaný Tiso. Dokazujú to podľa neho Tisove osobné veci ako okuliare či medený krížik, ktoré sa našli po otvorení hrobu.

Herényi, Májek, ani nájomnca údajného Tisovho hrobu a šéf Spoločnosti Dr. Jozefa Tisu Stanislav Pánis nechcú prezradiť, kto a kde vykonáva analýzy pozostatkov bývalého prezidenta. "To nemôžem hovoriť, lebo na to nemám kompetenciu," povedal Herényi.

Tisova osobnosť sa stala predmetom verejných diskusií nielen vďaka nedávnemu 60. výročiu jeho popravy, ale aj po kontroverzných výrokoch arcibiskupa Jána Sokola o vojnovom prezidentovi. Sokol totiž vyjadril obdiv k údajnému blahobytu na Slovensku počas druhej svetovej vojny, no nespomenul tragédie desaťtisícov židov, ktorí zahynuli v nacistických koncentračných táboroch.

Zatiaľ čo časť Slovákov považuje Tisa za národného hrdinu, ktorý Slovákov podržal v ťažkých vojnových časoch, veľká časť historikov mu pripisuje priamu zodpovednosť za protižidovské opatrenia a kolaboráciu s nacistami.

V slovenských dejinách zrejme niet postavy, ktorá vzbudzuje také kontroverzie a vášne ako niekdajší "vodca" vojnového Slovenského štátu Jozef Tiso. Katolícky kňaz dokázal dať Slovákom samostatný a na svoju dobu pomerne stabilný režim. Stalo sa to však za vysokú cenu rozbitia Československa, odstránenia demokracie, vazalstva voči nacistickému Nemecku a deportácií desaťtisícov slovenských židov. Od Tisovho narodenia uplynie v sobotu 13. októbra 120 rokov.

jozeftiso.druhasvetova.sk

Postava vojnového prezidenta dodnes rozdeľuje i historikov. Kontroverzný Milan Ďurica v Tisovom životopisnom profile, ktorý vyšiel minulý rok, tvrdí, že katolícky kňaz a prezident Tiso nebol zodpovedný za protižidovské opatrenia a dokonca si zaslúži cirkevné blahorečenie. Arcibiskup Ján Sokol zas vyjadril obdiv k údajnému blahobytu za Slovenského štátu. Kritiku si vyslúžil najmä za to, že pri tom nespomenul, že slovenský "blahobyt" bol vo svojej dobe zabezpečený najmä vďaka masovej produkcii zbraní a zabavovaniu židovských majetkov v rámci arizácie.

Väčšina historikov však Ďuricove názory odmieta, podobne ako presvedčenie, že sa Tiso po vojne stal obeťou víťaznej justície a "českej pomsty". Zdôrazňujú, že protižidovská legislatíva zavedená na Slovensku po vzore nacistického Nemecka patrila k najprísnejším v Európe. Slovensko navyše uskutočnilo deportácie židov iniciatívne a vlastnými mocenskými prostriedkami: Tisova administratíva sa teda dobrovoľne podieľala na genocíde. Ako nemecký spojenec mala okrem toho podiel na násilných zmenách hraníc a príprave a vedení vyhladzovacej vojny.

Napriek svojim sporným krokom však zostal Tiso pre mnohých veľkým štátnikom, ktorý, aj keď problematicky, dokázal naplniť túžbu Slovákov po samostatnosti.

Jozef Tiso sa narodil 13. októbra 1887 v Bytči v rodine živnostníka. Po absolvovaní gymnázia v Žiline vyštudoval vo Viedni teológiu a bol vysvätený za kňaza. Potom pôsobil ako kaplán na rôznych miestach, napríklad v Rajci a Bánovciach nad Bebravou. Do prvej svetovej vojny, v ktorej spočiatku pôsobil ako poľný kurátor, vystupoval skôr ako Maďar. Od roku 1915 vyučoval teológiu v nitrianskom bohosloveckom seminári a na miestnom gymnáziu. V roku 1924 sa stal farárom a dekanom v Bánovciach nad Bebravou.


V politike sa začal angažovať bezprostredne po vzniku samostatného Československa - v roku 1918 vstúpil do Slovenskej ľudovej strany (od roku 1925 vystupovala pod názvom Hlinkova slovenská ľudová strana, HSĽS) a rýchlo sa vypracoval na jednu z jej vedúcich osobností. V polovici 20. rokov bol za HSĽS zvolený do Poslaneckej snemovne Národného zhromaždenia a po vstupe svojej strany do Švehlovej vlády zastával v rokoch 1927 až 1929 post ministra verejného zdravotníctva a telesnej výchovy. V zákonodarnom zbore zasadal až do roku 1939.

jozeftiso.druhasvetova.sk


Tiso bol vnímaný ako ideológ slovenskej nezávislosti a protičeského smeru. Po Mníchovskej dohode, ktorá koncom septembra 1938 zlikvidovala prvú Československú republiku, sa stal predsedom vlády autonómneho Slovenska a po skorej Hlinkovej smrti aj vodcom HSĽS. V novembri toho istého roku HSĽS pohltila svojich konkurentov a ustanovila sa za vedúcu politickú silu v krajine. 
Situácia sa vyhrotila 9. marca nasledujúceho roku, keď bol Tiso na podnet Prahy odvolaný. Už o päť dní neskôr však Slovensko po jeho osobnom rokovaní s Adolfom Hitlerom vyhlásilo samostatnosť a Tiso sa postavil do čela nového štátu - najskôr ako predseda vlády a od októbra 1939 ako prezident. Do spravovania krajiny premietol svoje konzervatívne a protižidovské postoje.


Katolícko-stavovský Slovenský štát uzavrel v roku 1939 spojeneckú zmluvu s Berlínom a stál po jeho boku až do svojej okupácie nemeckými vojskami v roku 1944. V roku 1939 vyhlásil vojnu Poľsku a západným mocnostiam, neskôr aj ich ďalším spojencom a slovenskí vojaci sa zapojili do bojov na strane "Osi". 
Tiso opustil Slovensko v apríli 1945 a skrýval sa v Rakúsku a Nemecku. Tam ho zatkla americká armáda, ktorá ho vydala československej justícii. V následnom procese v Bratislave bol odsúdený na trest smrti obesením, jeho žiadosť o milosť bola zamietnutá. Tiso bol popravený pred 60 rokmi 18. apríla v Bratislave.

Návštevník Bytče bez záujmu o históriu by si len ťažko všimol, že sa nachádza v rodisku prezidenta slovenského vojnového štátu a kňaza Jozefa Tisa. Na sobotné 120. výročie jeho narodenia upozorňuje iba nenápadná pamätná tabuľa na Tisovom rodnom dome a drobný oznam na nástenke pred kostolom, ktorý pozýva na omšu za bývalého prezidenta. Bytčanom sa o ich rodákovi príliš hovoriť nechce. Jeho hodnotenie vraj radšej prenechajú historikom alebo "božiemu súdu".


"Myslím, že téma Tiso medzi občanmi Bytče príliš nerezonuje, ani staršia generácia o tom nehovorí. Na spomienkové akcie väčšinou dovezú autobusy cudzích ľudí. Ja sa k týmto veciam nevyjadrujem, je to záležitosť historikov," povedal ČTK bytčiansky primátor Peter Korec.


Naznačil, že pokiaľ bude sedieť v primátorskom kresle, Tisa okrem pamätnej tabule v meste nebude pripomínať žiadna socha či názov ulice. Obdobie vojnového štátu totiž Korec nepovažuje pre Slovákov za šťastné.
    

Pred katolíckym kostolom, ktorý stojí len niekoľko desiatok metrov od Tisovho rodného domu, podupkávala dvojica asi sedemdesiatročných dôchodkýň. Na omšu za Tisa vraj pôjdu, lebo do kostola aj tak chodia viackrát do týždňa. Netrúfli si však povedať, či bol Tiso "dobrým alebo zlým" prezidentom.

"O Tisovej vine alebo nevine aj tak najlepšie rozhodne až boží súd. Tak ako o každom z nás," povedala jedna z dôchodkýň. 
    

S bytčianskymi kňazmi sa ČTK stretnúť nepodarilo. Z fary, ktorá stojí hneď oproti kostolu, sa ani po opakovanom stláčaní zvončeka nikto neozval. Ani súčasné vedenie slovenskej rímskokatolíckej cirkvi sa k Tisovi oficiálne skôr nevyjadruje. Po rozsudku smrti v roku 1947 vtedajší biskupi preňho neúspešne žiadali milosť. Začiatkom tohto roka však vzbudili rozruch výroky bratislavsko-trnavského arcibiskupa Jána Sokola, ktorý povedal, že si Tisa veľmi váži. O období vojnového režimu hovoril ako o blahobyte. Jeho výroky ostro odsúdili hlavne zástupcovia slovenských židov. V 90. rokoch osobnosť Tisa vyzdvihol napríklad aj kardinál Ján Chryzostom Korec.

"Tisa hodnotím skôr negatívne, z dejín ho však nemôžme vymazať. Myslím, že by sa historici časom mali dopracovať k nejakému jednotnejšiemu názoru na túto osobnosť. Potom by možno práve v Bytči mohlo vzniknúť múzeum, ktoré by aj kriticky hovorilo o tejto časti slovenských dejín," povedal vysokoškolák Dano Konečný.

Názory historikov na Tisa sa však zatiaľ rozchádzajú. Väčšina z nich mu kladie za vinu podiel na deportáciách a vyvraždení desiatok tisícov slovenských židov. Niektorí ho naopak považujú za otca slovenskej štátnosti a mučeníka.

Zdielať na

Najčítanejšie správy