Fico nechce "tigra," ktorý nebude rešpektovať občanov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Dušan Hein
EÚ by sa podľa premiéra Roberta Fica mala viac venovať občanom ako finančným skupinám a lobistickým zhromaždeniam.
EÚ by sa podľa premiéra Roberta Fica mala viac venovať občanom ako finančným skupinám a lobistickým zhromaždeniam. Vyhlásil to na konferencii Vízia Európy vo svete zajtrajška, ktorá sa koná dnes v Bratislave.
"Znepokojuje ma doterajšia prax európskych inštitúcií," povedal premiér. Tú vidí v rôznom prístupe pri presadzovaní na jednej strane záujmov veľkých ekonomických a lobistických skupín a na druhej strane občanov EÚ. "Doterajšia hospodárska a súťažná legislatíva vytvára oporu pre naplnenie potrieb prvých, blahobyt občanov už je o inom," zdôraznil.
Podľa Fica únia pre ďalšie rozširovanie potrebuje jasné pravidlá a mechanizmy. "Uvedomujeme si nutnosť inštitucionálnej reformy EÚ, ale to nás nemôže zdržiavať pri napĺňaní záujmov ľudí," vyhlásil. Podľa neho reformovaná zmluva musí byť prijatá do konania volieb do Európskeho parlamentu, ktoré budú v roku 2009.
"Neviem si predstaviť ďalšie zlyhanie. Očakávam, že všetky štáty sa budú k tejto téme správať zodpovedne," dodal. Fico verí, že v slovenskom parlamente k reformovanej zmluve zavládne konsenzus. Následne zmluvu ratifikuje prezident. "Chceme tento proces ukončiť, čím skôr," povedal.
Reformovaná zmluva prinesie podľa Fica efektívnejšie a transparentnejšie rozhodovanie. Zároveň bude rýchlejšie podľa jasných pravidiel. V legislatívnej oblasti sa posilní postavenie národných parlamentov. "EÚ bude po reforme bližšie k ľuďom," myslí si Fico. Premiér zároveň verí, že sa už nikdy nezopakuje situácia, ktorá vznikla okolo vojny v Iraku, keď EÚ nedokázala k vojne zaujať jednotné stanovisko.
Fico odmieta hlasy, ktoré spochybňujú ďalšie prehlbovanie integrácie EÚ. "Nie je pravdou, že členské štáty strácajú možnosť ovplyvňovať rozhodovanie o chode EÚ," zdôraznil.
Zároveň pripomenul, že sa posilňuje princíp subsidiarity a národné parlamenty dostanú kompetenciu posudzovať legislatívne návrhy Európskej komisie. Občania zas získajú právo legislatívnej iniciatívy pri predložení jedného milióna podpisov.
Slovensko podľa Fica podporuje inštitucionálnu reformu EÚ, pretože chceme jej ďalšie rozšírenie o krajiny západného Balkánu, ale aj ďalšie štáty z východnej Európy. "EÚ má stabilizujúci účinok. Chceme, aby stabilita a prosperita zavládli aj okolo nás. Ide nám o rozvoj a bezpečnosť celého regiónu," povedal predseda vlády. Zároveň odmietol prijímanie nových podmienok pre integráciu do EÚ.
SR je podľa premiéra za dobré vzťahy medzi členskými štátmi únie. "Sme proti vnášaniu problémov z chápania minulosti do EÚ. Európsky postoj nie je z EÚ urobiť súdne fórum nad dejinami. Európa je o našej budúcnosti, nie minulosti," vyhlásil.
Podľa predsedu vlády EÚ stojí pred ďalšou etapou života. "Sme pripravení na zmenu k lepšiemu," uviedol.
Zároveň dodal, že rozvoj spoločnosti je možný len v európskom kontexte. Fico odmietol, aby Slovensko konkurovalo rôznym mimoeurópskym takzvaným tigrom s lacnou pracovnou silou a minimálnou alebo žiadnou ochranou. "My nechceme tigra, ktorý nebude rešpektovať základné hodnoty a práva občanov," vyhlásil. Politika vlády je podľa neho orientovaná na občana. "Občania sú náš cieľ a meradlo hodnôt," zdôraznil.