Neštátnym ZUŠ a ŠZ hrozí zánik
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: talentovanedeti.sk
Ak neštátne základné umelecké školy a školské zariadenia nedostanú peniaze, ktoré im patria zo zákona, zvážia súdne žaloby.
Neštátne základné umelecké školy (ZUŠ) a školské zariadenia (ŠZ) nedostali dostatok peňazí na tento rok. "Dnes je úplne reálna situácia, že neštátne umelecké školy a školské zariadenia zaniknú, možno nie všetky naraz, ale postupne určite," oznámil na dnešnej tlačovej besede predseda Združenia neštátnych škôl Slovenska Gabriel Rovňák.
Podľa neho tieto školy doplácajú na neustále zmeny v spôsobe ich financovania. Tvrdí, že im chýbajú financie od obcí, miest a vyšších územných celkov. "Mnohým školám a zariadeniam chýbajú finančné prostriedky zhruba vo výške od 25 do 30 percent," povedal Rovňák.
Rovňák vidí problém v tom, že od začiatku tohto roka prešlo financovanie neštátnych ZUŠ a ŠZ z ministerstva školstva na samosprávy. Tie s presunom financovania nesúhlasili s tým, že na to nemajú peniaze. Vláda napokon schválila dve mimoriadne dotácie vo výške zhruba 800 miliónov korún, aby sa vykrylo financovanie na tento rok.
Podľa Rovňáka samosprávy tieto dotácie rozdelili, ich výška však nepostačuje. Nová legislatíva im totiž zaručila, že počas troch rokov musia dostať 90 percent potrebných nákladov. "Dostali sme zhruba 60 percent, ostatné mali dofinancovať obce a mestá. Tie sa bránia, že na to nemajú finančné prostriedky," uviedol Rovňák.
Situácia by sa dala podľa neho vyriešiť tak, že vláda prinúti obce a mestá, aby školy dofinancovali alebo vláda bude musieť schváliť ďalšiu dotáciu na pokrytie potrieb do konca tohto roka. V prípade, že školy nedostanú to, čo im patrí zo zákona, podľa Rovňáka do úvahy prichádzajú aj súdne žaloby na konkrétne mestá a obce.
"Školám sme odporučili, aby si všetci podali žiadosť o dofinancovanie na mestá, obce a vyššie územné celky," podotkol Rovňák s tým, že si počkajú na stanovisko a potom sa rozhodnú, či sa budú obracať na súdy.
Za problém označil aj to, že neštátne ZUŠ a ŠZ, ktoré sa zaradili do siete tento rok a začali fungovať od septembra, zatiaľ nedostali žiadne peniaze. Podľa neho cirkevné školy v novembri a decembri nebudú mať na platy pedagógov.
Rovňák a Miroslava Zubová z Asociácie neštátnych zariadení špeciálno-pedagogického poradenstva dnes vyhlásili, že sa im nepáči kritika, že financie si majú zabezpečiť z podnikateľskej činnosti. Podľa Rovňáka školy síce dostávajú štátne dotácie, ale za tieto peniaze sa snažia urobiť maximum pre deti.
Podľa Zubovej 20 špeciálno-pedagogických poradní by potrebovalo tento rok ešte takmer 3,9 milióna korún, doteraz dostali štyri milióny korún. Poradne poskytujú svoje služby zadarmo. Zubová pripomenula, že do siete ich zaradili ako fyzické osoby - nepodnikateľov. Špeciálno-pedagogické poradne preto žiadajú, aby sa im zvýšil normatív na klienta na päťtisíc korún.
Združenie neštátnych škôl Slovenska, Subkomisia pre školstvo pri Konferencii biskupov Slovenska a Asociácia neštátnych zariadení špeciálno-pedagogického poradenia kritizujú navrhnuté nariadenie vlády, ktoré stanovuje nové koeficienty, podľa ktorých sa budú rozdeľovať peniaze neštátnych školám a ŠZ. Rovňák zároveň kritizoval i Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) za to, že súhlasí s pripravovaným nariadením vlády, podľa ktorého by neštátne ZUŠ a ŠZ boli financované z výnosu tzv. milionárskej dane.
Problémy s dofinancovaním chce Rovňák riešiť na spoločnom rokovaní ministerstiev školstva a financií a predstaviteľov ZMOS-u už tento týždeň.