Zatiahnuté
Bratislava
Andrea
5.1.2025
Rodiny naďalej trpia pre domáce násilie
Zdielať na

Rodiny naďalej trpia pre domáce násilie

Zdroj: Celine Nadeau/ilustračné

Polícia hovorí, že počet trestných činov týrania blízkej osoby je na rovnakej úrovni, mnohí iní však tvrdia niečo iné - domáce násilie má vzostupný trend aj napriek osvete predchádzajúcich rokov.

Mnohé ženy, deti, invalidi či starší ľudia sú naďalej obeťami násilia zo strany ich najbližších príbuzných či členov rodiny. Platí to napriek osvete v predchádzajúcich rokoch, zhodli sa na tlačovej konferencii odborníci na domáce násilie.

Slovensko by podľa nich malo na situáciu reagovať posilnením právomocí policajtov, aby mohli proti násilníkom účinnejšie zasahovať. Silnejšie právomoci policajtov sa osvedčili napríklad v Česku, dodali odborníci.

"Domnievam sa, že domáce násilie ako forma násilnej kriminality má vzostupný trend, ako aj ostatná trestná činnosť násilného charakteru," opísal súčasnú situáciu niekdajší šéf slovenských vyšetrovateľov a súčasný dekan na Bratislavskej vysokej škole práva Jaroslav Ivor. Štatistiky podľa neho navyše zachytia len časť prípadov, pretože obete týrania často nevyhľadajú pomoc polície, či špecialistov z občianskych združení.

Situácia je vážna aj podľa manželky prezidenta Ivana Gašparoviča Silvie, ktorá sa snaží pomáhať obetiam domáceho násilia prostredníctvom svojej nadácie. Zvlášť málo vzdelané ženy majú podľa nej ťažkosti odlúčiť sa od partnera - tyrana, pretože im chýbajú znalosti a skúsenosti na samostatný život.

Polícia zatiaľ nárast prípadov domáceho násilia nezaznamenala. "Počet trestných činov týrania blízkej osoby je približne na rovnakej úrovni," povedala hovorkyňa policajného prezídia Marta Bujňáková. V roku 2005 bolo podľa nej zaznamenaných 694 prípadov, o rok neskôr 609 trestných činov a v prvej polovici tohto roka 293 prípadov. Silnejšie právomoci pre ľudí, ktorí zasahujú proti násilníkom, by však polícia privítala, dodala.

V súčasnosti totiž možno podľa Ivora zakázať násilníkovi vstup do spoločnej domácnosti len so súhlasom súdu. To si však vyžaduje dlhší čas, než keby právomoc sudcov získala polícia. Obeť násilia preto často musí opustiť svoj domov, hoci vo vyspelejších krajinách sa osvedčil postup, keď odísť musí násilník, dodal Ivor. Napriek tomu, že sa podľa neho zmena zákonov smerujúcich k silnejším právomociam polície už dlhšie pripravuje, konkrétny návrh ešte pripravený nie je.

V Česku platia rozšírené možnosti polície od januára tohto roka. Počas prvých deviatich mesiacov vykázali policajti z domácností pre domáce násilie 665 ľudí. Ďalšie stovky prevažne žien a detí tak boli podľa štatistík ochránené pred hrozbou ďalších útokov zo strany násilníkov.

Pomoc obetiam však podľa Ivora problém domáceho násilia nevyrieši. "Ide o komplexný prístup osvety, vzdelávania, rodiny či médií," myslí si právnik. Tým by sa podľa neho mohol znižovať počet ľudí, ktorí sa správajú násilne. Zároveň by vzdelávanie malo prispieť k tomu, aby možné obete žiadne prejavy násilia netolerovali. "Obeť sa odhodlá oznámiť, že je objektom týrania, len vtedy, keď bude cítiť záujem zo strany štátu a ďalších organizácií," dodal.

Zdielať na

Najčítanejšie správy