Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Kampaň proti fajčeniu oslovila aj Slovákov
Zdielať na

Kampaň proti fajčeniu oslovila aj Slovákov

Zdroj: Bruse/ilustračné

Na Slovensku sa do kampane zapojilo vyše 5000 ľudí. Na rôznych akciách si mohli zmerať hladiny CO v tele. Zistilo sa, že z nich 49 percent boli fajčiari a väčšina práve klasických cigariet. SR v počte meraní obsadila 7. miesto.

Fajčiari v Európe majú organizmus výrazne znečistený oxidom uhoľnatým (CO) z cigaretového dymu. Priemerná hodnota CO vo vydychovanom vzduchu nameraná v skupine 49 392 fajčiarov bola 17,5 ppm (počet častíc na milión), čo je dvakrát viac ako pripúšťa norma v európskych mestách.

Vyplýva to z čiastkových záverov štúdie Help - COmets, ktorú vedie profesor Bertrand Dautzenberg. V rámci štúdie sa spracúvajú údaje získané z 27 krajín Európskej únie (EÚ), kde sa od 29. marca 2006 uskutočňuje kampaň Help - za život bez tabaku. Štúdia, ktorej závery ešte nie sú definitívne, pretože kampaň bude pokračovať aj na budúci rok, ponúka závery z merania asi 150 000 fajčiarov a nefajčiarov. Do počítačovej databázy sa zatiaľ podarilo dostať informácie z merania 111 835 účastníkov. Negatívnym javom je, že CO ničí zdravie aj nefajčiarom. Priemerná hodnota CO vo vydychovanom vzduchu u 62 433 z nich bola 3,9 ppm, pričom bola vyššia v krajinách, kde boli namerané aj vyššie hladiny CO u testovaných fajčiarov.

Cieľom kampane je presvedčiť ľudí, aby s fajčením ani nezačali, a tí, ktorí už začali, aby sa škodlivého zlozvyku vzdali. Na Slovensku sa do nej zapojilo 5 381 ľudí, uskutočnilo sa teda asi 100 meraní na 100 000 obyvateľov. Hladiny CO v tele si mohli záujemcovia nechať zmerať na viacerých športových, kultúrnych, alebo zdravotných akciách, ako boli Košický maratón, Na kolesách proti rakovine, Deň otvorených dverí v Markíze či Bratislava Inline.

Najväčší záujem o meranie prejavili ľudia vo vekovej skupine od 15 do 35 rokov, pričom väčšiu skupinu tvorili muži - 58 percent. Každý z účastníkov mal okrem vdýchnutia do tzv. CO testera vyplniť sprievodný dotazník. Tak sa zistilo, že 51 percent účastníkov podujatia boli nefajčiari, 49 percent tvorili fajčiari. Potvrdili sa predpoklady, že najväčšiu časť z druhej skupiny tvorili fajčiari klasických cigariet (2 549), cigary, cigarely, hašiš, či vodné fajky sú menej vyhľadávané. Za najnebezpečnejšie odborníci považujú fajčenie šúľaných cigariet.

Vo svete fajčí asi miliarda ľudí. Fajčenie neprináša so sebou iba zdravotné problémy, ale predstavuje aj ekonomickú záťaž pre zdravotný systém a samotného človeka. Na tlačovej besede na to dnes upozornila doktorka Darina Sedláková z Národnej koalície na kontrolu tabaku v SR. Ako spresnila, ročne zomrie na ochorenia priamo súvisiace s fajčením asi päť miliónov ľudí, v Európe asi 650 000 ľudí. Fajčenie tabakových výrobkov môže do veľkej miery eliminovať nárast ich cien. Rozhodujúca v prípade ochrany nefajčiarov je zasa legislatíva jednotlivých štátov. Pri aktuálnom vyhodnocovaní ochrany nefajčiarov uspela SR relatívne dobre, keď obsadila 8. z 27 priečok. Čo sa týka kvality zákonov, SR skončila na 12. mieste. V prevalencii (výskyt) fajčenia obsadilo Slovensko 18. miesto.

Organizátori kampane, ktorej iniciátorom je eurokomisár Markos Kyprianou, sú zatiaľ s účasťou spokojní. Pri celkovom doterajšom vyhodnocovaní sa zistilo, že najviac meraní na 100 000 obyvateľov sa uskutočnilo v Dánsku, SR obsadila 7. miesto.

Zdielať na

Najčítanejšie správy