Hlinené fajky vraj nie sú žiadny biznis
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Rubyran/ilustračné
"Výroba hlinených fajok je relax pre dôchodcov," tvrdí ich výrobca.
Výroba hlinených fajok nie je žiadny biznis, ale iba relax pre dôchodcov, tvrdí jeden z posledných výrobcov tradičných fajok štiavničiek Ján Fiala z Brehov.
Zašlú slávu týchto výrobkov, ktoré poznali v 18. storočí po celej Európe, oprášil pred 15 rokmi a odvtedy už prešli jeho rukami tisícky kusov. Sám hrnčiarsky majster je však odporcom fajčenia a nikdy v praxi nevyskúšal ani vlastné výrobky.
"Prvé fajky som vyrobil podľa foriem zo zbierok banskoštiavnického múzea", povedal Fiala ČTK.
O hlinené fajky, ktoré v minulosti vyrábalo v Banskej Štiavnici niekoľko dielní, majú záujem najmä zberatelia a zákazníci si ich kupujú aj ako dekoráciu. Iba malá časť záujemcov si fajku aj vyskúša.
"Mal som však aj takých, čo si ju s chuťou zapálili hneď na mieste," spomína majster, ktorý sa chystá v blízkej budúcnosti vyrobiť minimálne meter dlhú fajku pre banskoštiavnické múzeum.
Fajky sa však dajú využiť aj ako zdravotný doplnok tvrdí výrobca. Pri nachladnutí údajne pomáha fajčenie sušeného podbeľu, čo vraj pomáha pri vykašliavaní. "Pre odporcov fajčenia však vyrábam aj fajky bez dierky," dodal Fiala s úsmevom.
V minulosti opúšťali dielňu v Brehoch pri Novej Bani iba fajkové hlavičky do ktorých sa dodatočne vkladali drevené náustky (pipasáre). Dnes už Fiala vyrába kompletné výrobky aj s náustkami. Pri výrobe fajok je dôležité zloženie hrnčiarskej hliny, ktorá by nemala po vypálení nasiaknuť. Zloženie hliny sa však podľa Fialu po starých fajkároch nezachovalo.
"Treba skúšať, ktorá hlina je najvhodnejšia," tvrdí hrnčiarsky majster.
Glazúrované alebo iba v pilinách zadymené fajky z Banskej Štiavnice poznali v 18. a 19 storočí nielen po celej Európe ale aj v zámorí. Obľúbené boli pre nízku cenu a tradičný tvar.
Ich nevýhodou je však krehkosť. Postupne preto výrobcovia prešli na výrobu fajok z dreva alebo iných materiálov.