Mikolaj chce povoliť domáce vzdelávanie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/ Marián Angelovič
Deti sa budú môcť vzdelávať nielen v škole, ale aj doma.
Deti by od budúceho septembra mohli zostať doma a vzdelávať sa mimo školy. Ministerstvo školstva SR chce povoliť domáce vzdelávanie pre žiakov prvého až štvrtého ročníka základných škôl.
Počíta s tým návrh legislatívneho zámeru nového školského zákona, ktorý v stredu schválila vláda. Výučbu ale nebude môcť mať na starosti ktokoľvek. Poskytovať ju bude môcť len ten, kto má vyštudovanú pedagogickú fakultu.
Kontrolu by mala vykonávať najmä Štátna školská inšpekcia.
Kontrolné kompetencie získa aj zriaďovateľ školy a riaditeľ školy. "Riaditeľ je prvý kontakt, ktorý musí prevziať zodpovednosť za takúto výučbu. O tom, či je to tak aj z pedagogického hľadiska, bude rozhodovať Štátna školská inšpekcia," povedal po rokovaní vlády minister Ján Mikolaj.
Domáce vzdelávanie by mal povoľovať riaditeľ školy. Žiak, ktorý nechodí každý deň do školy, ale vzdeláva sa doma, musí byť evidovaný v škole. Tá by mu mala vypracovať časovo-tematické plány, poskytnúť učebnice či pracovné zošity. Ak by rodič požiadal školu, dieťa by sa mohlo zúčastniť na školskom vyučovaní. Výstupná kontrola na konci každého hodnotiaceho obdobia by mala byť formou komisionálneho preskúšania žiaka v škole.
Ministerstvo školstva s povolením domáceho vzdelávania od tohto školského roka nesúhlasilo. O povolenie experimentálneho overovania domáceho vzdelávania požiadalo občianske združenie Spoločnosť priateľov domácej školy na Slovensku. Predkladateľka projektu Janka Pajgerová zo spoločnosti tvrdí, že rezort odmietol projekt bez toho, že by to zdôvodnil.
Podľa ministerstva projekt nespĺňal podmienky všeobecne záväzného právneho predpisu. Pajgerová je proti tomu, aby deti mohli doma vzdelávať len pedagogicky vzdelaní ľudia, pretože každý rodič nemá pedagogické vzdelanie. Podľa nej by bolo lepšie, aby sa vyžadovalo vzdelanie s maturitou.
Myslí si, že vyučovaním vybraných špeciálnych predmetov, ako je výtvarná či hudobná výchova, cudzí jazyk, môže rodič poveriť lektora, trénera alebo umeleckú školu, ale ťažisko vzdelávania zostáva v rodine.