Jasno
11°
Bratislava
Izidor
4.4.2025
Ľad sa stáva nebezpečným pri narastajúcich teplotách. Hrozí preborenie
Zdielať na

Ľad sa stáva nebezpečným pri narastajúcich teplotách. Hrozí preborenie

BRATISLAVA / V takmer rovnakom čase sa preboril ľad pod dvoma ľuďmi, pod 34-ročným mužom a 10-ročným dieťaťom, na dvoch rôznych jazerách. Jeden z týchto prípadov sa skončil tragicky. Aktuálne oteplenie preto treba brať úplne vážne a na prírodný ľad radšej už nevstupovať. V opačnom prípade sa môžete vystaviť nebezpečnej situácii, ktorej nápravu musia hasiči trénovať. Správny postup vám totiž môže zachrániť život.

V seneckom okrese zomrel 59-ročný korčuliar po tom, ako sa pod ním preboril ľad na jednom z blízkych jazier. Na takzvanej Guláške sa do ľadovej vody vybral aj 34-ročný Matúš, no dobrovoľne, patril totiž medzi otužilcov. Keď si išiel ešte poslednýkrát zaplávať, z diery vysekanej v ľade sa už sám nedokázal vrátiť. "Po príchode hasičov bola táto osoba nájdená pod hladinou v približne štvormetrovej hĺbke, hasiči ju okamžite vytiahli," povedala hovorkyňa záchranárov Zuzana Farkašová. 

"Po príchode záchranárov nejavil žiadne známky života. Posádka ho začala okamžite oživovať, snaha bola úspešná," povedala Alena Lacyková-Krčová, hovorkyňa záchranárov. Otužilca Matúša, ktorý pochádzal zo stredného Slovenska previezli v kritickom stave vrtuľníkom do Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb na bratislavské Kramáre. "Napriek obrovskej snahe lekárov a vyčerpaní všetkých terapeutických možností pacient v pondelok v skorých ranných hodinách zomrel," uviedla Soňa Valašíková z Komunikačného oddelenia Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb. 

Ľady sa preborili aj na Štrkoveckom jazere v Bratislave, a to pod 10-ročným chlapcom. Ten mal však oveľa viac šťastia. Vďaka tomu, že ho vytiahli takmer okamžite , vyviazol len so silným podchladením. Na tom istom jazere sa korčuľovali deti i dospelý. Hasiči ale pred týmito zimnými radovánkami v súvislosti s oteplením ľudí vystríhajú. "Určite už neodporúčam navštevovať vodné jazerá, vodné plochy na korčuľovanie alebo inú zábavu lebo príde k preboreniu a potom sú to fatálne následky," povedal hasič Marek Kútny.

Čo robiť v prípade, že sa stanete svedkom takejto nehody?

Hasiči na záchranu preborených na jazerách používajú takzvaný záchranársky ponton. Záchranu rôznymi spôsobmi nacvičujú v ľadovej vode niekoľkokrát do mesiaca. Za použitia pontonu i bez neho. Čo robiť v prípade, že sa stanete svedkom takejto nehody? "Ľahnúť si na ten ľad, rozložiť plochu a snažiť sa doplaziť k tomu človeku. Ak je po ruke nejaká palica, podáme mu ju a snažíme sa ho vytiahnuť," uviedol Kútny. Ideálne je použitie lana. Za pár minút sa telo v ľadovej vode stáva neovládateľným. Prichádza šok, dezorientácia a spomalené reakcie. Znižujú sa aj nároky na dodávku kyslíka a vďaka tomu sa zvyšuje šanca na resuscitáciu, a teda na oživenie až trojnásobne. Najlepšia rada je neriskovať na zamrznutých plochách. 

Trenčianski hasiči zachraňovali 11-ročného chlapca vo Váhu na okraji ľadovej kryhy. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy