Vojenské súdy pravdepodobne nebudú posudzovať delikty policajtov
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher
Namiesto ich zrušenia sa prostredníctvom tzv. prílepky majú prijať pozmeňovacie návrhy ohľadne ich kompetencií.
Vojenské súdy by sa už v budúcnosti nemali zaoberať trestnými činmi policajtov. V parlamente to chce navrhnúť poslanec koaličného ĽS-HZDS Ján Kovarčík v rámci pozmeňovacieho návrhu k jednému zo zákonov prerokovávaných na prebiehajúcej schôdzi.
Poslancov zámer kritizovala bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), ktorej sa okrem obsahu návrhu nepáči ani to, že sa má predkladať v novele nesúvisiaceho zákona prostredníctvom takzvaného "prílepku".
Kovarčík svoj zámer obhajoval tým, že súčasný minister spravodlivosti a nominant jeho strany Štefan Harabin nedávno pripustil aj prípadné zrušenie vojenských súdov. "Vzhľadom na to, že minister sa vyjadril, že vojenské súdy by chcel úplne zrušiť, si myslím, že takéto postupné kroky by boli rozumnejšie," povedal Kovarčík ČTK.
Na Slovensku fungujú tri obvodové súdy a jeden Vyšší vojenský súd v Trenčíne, delikty vojakov i policajtov posudzujú podľa Trestného zákona, ktorý sa vzťahuje na všetkých občanov. Kovarčík chce navrhnúť, aby prebiehajúce kauzy policajtov aj po prípadnej zmene zákona doriešili vojenské súdy, bežné okresné a krajské súdy by riešili až ich nové prípady.
Prípadné vyčlenenie policajtov spod právomocí vojenských súdov kritizovala exministerka a poslankyňa Žitňanská. "Pri vojenských súdoch ide najmä o to, aby sa pretrhli prípadné lokálne väzby (policajtov a vojakov) na civilné súdy," povedala ČTK.
Žitňanská zároveň kritizovala zámer navrhnúť zmenu v novele zákona, ktorý s vojenskými súdmi nesúvisí. Ide o postup, keď poslanci presadia zmenu niektorého zákona prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu k inému nesúvisiacemu zákonu v záverečnej fáze parlamentného rokovania. Obídu tak rozhodovanie vo vláde i v takzvanom druhom čítaní v Národnej rade. "Prílepky" sa objavovali aj počas minulého volebného obdobia, v susednom Česku nedávno tamojší ústavný súd takýmto spôsobom prijatú normu zrušil.
Zatiaľ nie je jasné, v ktorom zákone chce poslanec zmenu navrhnúť. Kovarčík povedal, že zmenu chce vsunúť do novely zákona o azyle, ktorú tento týždeň poslanci posunuli do druhého týždňa a definitívne budú o nej rozhodovať až na budúcej schôdzi parlamentu. Podľa informácií ČTK sa však s predložením návrhu na zmenu počíta už na budúci týždeň, a to údajne v novele zákona o brannej povinnosti.