Zatiahnuté
Bratislava
Renáta
6.11.2024
V ekoskanzene pribudne na budúci rok ďalších 12 minihradov
Zdielať na

V ekoskanzene pribudne na budúci rok ďalších 12 minihradov

Zdroj: ekoskanzen.com

"Cieľom bolo a je ukázať verejnosti krásu Slovenska, ktorú budovali naši predkovia celé stáročia," konštatoval predseda Združenia Lietavského panstva Rastislav Tain. Prezentovať sa majú nielen najznámejšie hrady, ale aj tie zabudnuté.

Ďalších 12 slovenských minihradov by malo pribudnúť v Ekoskanzene pri Lietavskej Svinnej v Žilinskom okrese. Dobrovoľníci zo Španielska, Francúzska a Dánska pokračujú v budovaní expozície MiniSlovensko, po jej dokončení plánujú začať s výrobou MiniEurópy.

"Cieľom bolo a je ukázať verejnosti krásu Slovenska, ktorú budovali naši predkovia celé stáročia," konštatoval predseda Združenia Lietavského panstva Rastislav Tain. Ako ďalej dodal, Slovensko malo v minulosti okolo 300 hradov, v súčasnosti ich zostalo menej ako 100. Niektoré sú zrekonštruované, ale väčšina je nepovšimnutá.

"Našou snahou je prezentovať nielen naše najznámejšie hrady, ale aj tie zabudnuté," doplnil. Vyše desaťtisíc turistov, ktorí navštívili tento rok lietavský ekoskanzen si tak mohli pozrieť makety hradov z pórobetónu, ktoré sprístupnili na jar: Bratislavského, Trenčianskeho, Oravského, Lietavského, Budatínskeho, Bojnického a Spišského hradu, hradu Bzovík, Krásnej Hôrky a hradov Hanigovce a Slanec.

V ekoskanzene je tiež expozícia Guinnessových rekordov, k unikátom z minulých rokov - k rekordnému maxikľúču, najväčšej sekere, najväčšiemu drevenému korytu, najväčšiemu ručne kutému meču či najväčšiemu kravskému zvoncu, ukuli kováčski majstri v septembri tohto roka 2,5-metrovú maxiružu.

V ekoskanzene môžu návštevníci vidieť aj kováčsku, drotársku, tkáčsku a rezbársku dielňu, ale aj kone, pávy, bažanty, ovce a ďalšie zvieratá, ktoré nesmú chýbať na gazdovskom dvore. Tento rok vybudovali tiež ihrisko so šmykľavkami, kolotočom, trampolínami a horolezeckou stenou.

Zdielať na

Najčítanejšie správy