Zmena normatívu pre menšiny neprejde, tvrdí Čaplovič
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Dušan Hein
Vláda vracia do antidiskriminačného zákona dočasné vyrovnávacie opatrenia a pridáva harašment
Vicepremiér Dušan Čaplovič je rozhodne proti zrušeniu zvýhodneného normatívu na žiaka v menšinových školách, ako ho navrhuje minister školstva Ján Mikolaj. Školy s vyučovacím jazykom národnostných menšín dostávajú na žiaka o osem percent viac peňazí ako ostatné.
Mikolaj v koncepcii menšinového vzdelávania presadzuje rovnakú štátnu podporu pre všetkých. Čaplovič zdôraznil, že so zvýhodnením menšinového vzdelávania a kultúry počíta aj novela antidiskriminačného zákona, ktorú dnes schválila vláda.
Preto Mikolaja upozornil, že jeho návrh je nepriechodný. "Ja som povedal, že budem na tom trvať, aby sa zachovalo status quo. Aj ten normatív," vyhlásil Čaplovič. Pripomenul, že Mikolajova koncepcia, ktorá je teraz v pripomienkovom konaní, musí prejsť cez Radu vlády pre menšiny. Čaplovič je jej predsedom.
Novela vracia do antidiskriminačného zákona vyrovnávacie opatrenia pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva, niekedy označované aj ako pozitívna diskriminácia. Ako príklad týchto opatrení v praxi uviedol Čaplovič práve zvýšené normatívy pre školy národnostných menšín. Okrem vzdelávania do zákona pribudla aj podpora menšinovej kultúry.
Dočasné vyrovnávacie opatrenia v minulosti odmietol Ústavný súd SR. Ich terajšia podoba nebude podľa vicepremiéra protiústavná, pretože nebudú vychádzať z etnického, ale zo sociálneho princípu. Tvrdí, že túto časť novely konzultoval aj s exministrom spravodlivosti Danielom Lipšicom, ktorý pozitívnu diskrimináciu v minulosti napadol na Ústavnom súde SR.
Novinkou antidiskriminačnej legislatívy je sexuálne obťažovanie, tzv. harašment. Definuje ho ako "verbálne, neverbálne alebo fyzické správanie sexuálnej povahy, ktorého úmyslom alebo následkom je alebo môže byť narušenie dôstojnosti osoby, a ktoré vytvára zastrašujúce, ponižujúce, zneucťujúce, nepriateľské alebo urážlivé prostredie".
Bude sa proti nemu dať brániť na súde, v Slovenskom stredisku pre ľudské práva, alebo u ombudsmana, povedal vicepremiér. V praxi sa ochrana pred sexuálnym obťažovaním môže prejaviť aj v tom, že učitelia budú skúšať pri otvorených dverách. To videl Čaplovič v Spojených štátoch a Kanade.